Najnowsze wiadomości ze świata

Przyznał się do słynnej kradzieży. Okazało się, że jest śmiertelnie chory

76-letni mężczyzna przyznał się do słynnej kradzieży. Okazało się, że zrobił to, bo jest śmiertelnie chory.

W 1939 roku na ekrany amerykańskich film trafił film „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Był adaptacją powieści L. Franka Bauma. Jego twórcy użyli techniki zwanej Technicolor, która sprawiła, że miał bardzo żywe kolory. Stał się ogromnym hitem, jest popularny do dzisiaj, a historycy kina uważają, że obejrzało go najwięcej widzów w historii kina.

Wszelkie rekwizyty z tego filmu są niezwykle cenione przez kolekcjonerów. Jednym z najsłynniejszych są rubinowe pantofle, które Dorotka – grana przez Judy Garland – dostała od wiedźmy Glindy. Na potrzeby filmu stworzono cztery pary. Jedną z nich prywatny kolekcjoner wypożyczył muzeum Garland, które stoi w Grand Rapids (Minnesota). Wkrótce potem ktoś jednak je ukradł.

Pięć lat temu doszło do przełomu w śledztwie. Do ubezpieczyciela zgłosił się anonimowo mężczyzna, który powiedział, że może pomóc je odszukać. Agenci FBI odzyskali je w 2018 roku. W maju tego roku o ich kradzież oskarżono 76-letniego Terriego Jona Martina.

Mężczyzna przyznał się do słynnej kradzieży w piątek. Powiedział, że dostał się do muzeum przy pomocy młota kowalskiego, rozbił nim też gablotę. Nie wiedział, czym są te buty – ukradł je, bo myślał, że ozdobiono je prawdziwymi rubinami. Kiedy paser powiedział mu, że są szklane, pozbył się ich. Nie wiedział, że były warte ok. 3,5 miliona dolarów. Nie wiedział też, co stało się z nimi później i w jaki sposób odnaleźli je agenci FBI.

Martin pojawił się na sali na wózku inwalidzkim, oddychał przy pomocy butli z tlenem. Cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Jego adwokat wyjaśnił, że ta choroba jest śmiertelna. Jego zdaniem fakt, że Martin jest śmiertelnie chory sprawił, że wolał przyznać się do winy. Stan zdrowia i wiek zwiększają jego szansę na to, że uniknie więzienia.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Insider Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij