Najnowsze wiadomości ze świata

Przywódca sekty i jego pomagierzy są oskarżeni o zamordowanie 191 dzieci

Przywódca kenijskiej sekty Paul Mackenzie i 29 innych osób zostało we wtorek oskarżonych o zamordowanie 191 dzieci, których ciała ekshumowano w kwietniu ubiegłego roku. Oskarżeni nie przyznali się do winy – poinformował sąd.

W kwietniu 2023 roku samozwańczy pastor Paul Nthenge Mackenzie został aresztowany po tym, jak we wsi Shakahola, która była siedzibą prowadzonego przez niego Międzynarodowego Kościoła Dobrej Nowiny, ekshumowano pierwsze ciała ofiar. Prawdopodobnie osoby te zostały zmuszone do zagłodzenia się w celu “spotkania z Jezusem”. Jak dotąd odnaleziono 429 ciał.

Sekcje zwłok wykazały, że większość ofiar zmarła z głodu. Przyczyną śmierci innych (w tym dzieci) było uduszenie lub śmiertelne pobicie.

Tragedia, nazwana “masakrą w lesie Shakahola”, skłoniła rząd do zwrócenia uwagi na potrzebę ściślejszej kontroli nad “marginalnymi wyznaniami” – wskazała agencja AFP.

Mackenziemu już w 2017 r. postawiono zarzuty dotyczące “radykalnego i nielegalnego” głoszenia “prawd religijnych”, których nauczał także w szkole, choć odrzucał formalny system edukacji, niezgodny w jego opinii z Biblią. Został jednak uniewinniony. W 2019 r. został również oskarżony o powiązania ze śmiercią dwojga dzieci, które zostały zagłodzone, uduszone i pochowane w lesie obok wsi Shakahola – tym samym, gdzie potem odnaleziono kilkaset innych ciał. Został wtedy zwolniony za kaucją w oczekiwaniu na proces – poinformował “The Guardian”.

Kenia, której mieszkańcy są w większości chrześcijanami różnych odłamów, boryka się z samozwańczymi kościołami i sektami, często zaangażowanymi w przestępcze procedery. Według danych rządowych we wschodnioafrykańskim kraju zamieszkałym przez ponad 50 mln ludzi zarejestrowanych jest ponad 4 tys. kościołów i związków wyznaniowych.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij