Przewozili olej spożywczy w cysternach służących do przewozu benzyny. Czekają ich milionowe kary Najnowsze wiadomości ze świata

Przewozili olej spożywczy w cysternach służących do przewozu benzyny. Czekają ich milionowe kary

W wyniku śledztwa potwierdzono doniesienia medialne o przypadkach przewożenia w Chinach oleju spożywczego cysternami wykorzystywanymi do transportu benzyny syntetycznej; zbiorniki te nie były czyszczone – powiadomiły w poniedziałek chińskie media. Wymierzono kary na łączną kwotę 11 mln juanów (5,9 mln zł).

Pekiński dziennik “Xin Jing Bao” (“Beijing News”) ujawnił w lipcu “tajemnicę poliszynela” po przeprowadzeniu własnego śledztwa, w którym wykazano, że cysterny przewożące benzynę syntetyczną w prowincji Hebei i mieście Tiencin były równocześnie wykorzystywane do transportu oleju spożywczego.

Chińska państwowa agencja prasowa Xinhua poinformowała, że zespół dochodzeniowy złożony z rządowego wydziału bezpieczeństwa żywności, policji i innych organów opublikował w niedzielę raport, z którego wynika, że zarzuty stawiane przez media są prawdziwe.

Rząd nałożył grzywnę w wysokości 2,86 mln juanów (1,54 mln zł) na państwowe przedsiębiorstwo Sinograin Oil (Tianjin) Co. Ltd. i grzywny na kwotę 8,18 mln juanów (4,39 mln zł) na sześć innych firm logistycznych i przedsiębiorstw produkujących olej spożywczy. Władze postawiły również zarzuty karne dwóm kierowcom.

W jednym z opisanych w raporcie przypadków firma transportowa – w celu ukrycia problemu – miała wystawić fałszywe faktury za mycie cystern. W innym przypadku kierowca wskazał miejsce rzekomego czyszczenia cysterny, w którym – jak się okazało podczas dochodzenia – nie ma stacji czyszczących ani mobilnych urządzeń spełniających odpowiednie normy.

Władze określiły ten proceder jako “wyjątkowo złośliwy i przestępczy czyn”, sprzeczny ze “zdrowym rozsądkiem oraz zasadami moralnymi i prawnymi”.

Chiny próbują poprawić reputację swojej żywności, nadszarpniętą po kilku skandalach związanych z jej bezpieczeństwem, do jakich doszło w ostatnich latach. Przypadki te dotyczyły m.in. mleka w proszku dla niemowląt i skażonej wieprzowiny.

Ponad dekadę temu chińskie władze wypowiedziały również wojnę procederowi wyławiania oleju z kanalizacji, który po uzdatnieniu trafiał do ponownej sprzedaży. Takie działania są jednak nadal odnotowywane, a nagrania ukazujące, jak ze studzienek wyławiany jest olej często są publikowane w mediach społecznościowych.

 

Źródło: PAP Autor: Z Pekinu Krzysztof Pawliszak
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij