Najnowsze wiadomości z kraju

Przerażające wyznanie posła PSL. Niedźwiedź zagryzł przyjaciółkę jego żony

Choć tego typu sytuacje znamy głównie z filmów, są tacy, których dotknęła ona osobiście. Jak powiedział w rozmowie z “Super Expressem” polityk PSL Władysław Bartoszewski, jakiś czas temu, kanadyjski grizzly zjadł przyjaciółkę jego żony.

– Przyjaciółka mojej żony ze szkoły średniej była na kempingu, a właściwie po prostu postawiła sobie namiot w lesie, i niedźwiedź ją w nocy zabił. To nie są żarty – przestrzega syn polityk, który w Kanadzie był wielokrotnie. – Mnie na szczęście niedźwiedź nie pogonił, ale mam na wszelki wypadek specjalny dzwoneczek na te zwierzęta – zdradza poseł PSL.

Choć sytuacja miała miejsce w Kanadzie, skąd pochodzi żona posła Bartoszewskiego Alexandra Richie, także i w Polsce powinniśmy z pokorą traktować te zwierzęta i przestrzegać zakazów stawianych przez parki narodowe.

Przypominamy, że zarówno na terenie Tatrzańskiego, jak i Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie niedźwiedzi jest najwięcej i spotykane są najczęściej, obowiązuje zakaz przebywania w nocy. Wszelkie kempingi, a szczególnie te na dziko pod namiotem, są zakazane i mogą zostać surowo ukarane przez straże parków. Przy czym mandat to przecież najniższy wymiar kary. Spotkanie z drapieżnikiem może zakończyć się jeszcze gorzej.

“Przypominamy, że w Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązuje zakaz schodzenia z wyznaczonych szlaków turystycznych. Od lat podkreślamy, że jest to zachowanie szkodzące przyrodzie i narażające siebie na różne niebezpieczeństwa, w tym spotkanie z dzikimi zwierzętami.

Turyści każdego dnia (poza okresem zimowym) obserwują niedźwiedzie ze szlaków i nie dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Niedźwiedzie spodziewają się tam obecności ludzi i podchodzą na tyle blisko, na ile czują się bezpieczne. Ich celem nie jest kontakt z ludźmi, a już na pewno nie atak. Do sytuacji, którą można nazwać atakiem, doszło ostatnio na terenie naszego Parku w 1926 roku. Wczoraj turysta znalazł się w nieodpowiednim miejscu, przy nieodpowiednich warunkach.

– Bardzo rzadko zdarza się, że niedźwiedź aktywnie poszukuje kontaktu z ludźmi. Pomijając tzw. osobniki problemowe, nawykłe do zdobywania pokarmu dostarczanego przez człowieka. Dlatego przypominamy: nie dokarmiaj dzikich zwierząt, nie zbliżaj się do nich, pozostań na szlaku i wracaj z gór przed zmrokiem – podkreśla Filip Zięba z Tatrzańskiego Parku Narodowego, specjalista od niedźwiedzi.” – czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego

Źródło: stefczyk.info/se.pl Autor:
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Marcin Kierwiński podał się do dymisji

0 0

Nie będzie podwyżki renty socjalnej. “To jest hucpa”

0 0

Wiadomo, kiedy nastąpi obniżka stóp procentowych

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij