Misja lądownika Odysseus – pierwszego prywatnego lądownika, który dotarł na Księżyc – zakończyła się porażką. Jego twórcy podejrzewają, że powodem był ich błąd.
Lądownik Odysseus został stworzony przez teksańską firmę Intuitive Machines na zlecenie NASA. Miał zabrać na księżyc instrumenty badawcze w pobliże południowego bieguna. NASA zapłaciła za jego stworzenie 118 milionów dolarów, co w wypadku podboju kosmosu jest bardzo atrakcyjną ceną. Był pierwszym amerykańskim lądownikiem od 1972 roku, kiedy zakończono program Apollo, i pierwszym, który stworzyła prywatna firma.
Intuitive Machines IM-1 lunar lander 'Odysseus' is on the moon. Congrats to those involved! pic.twitter.com/92XBvm1LcG
— Ben Cooper (@LaunchPhoto) February 23, 2024
Na kilka godzin przed lądowaniem firma połapała się, że ma poważny problem. Lądownik był wyposażony w szereg laserowych dalmierzy, które miały mu pomóc z lądowaniem. Zapomniano jednak wyłączyć przed startem ich bezpiecznik, a nie dało się tego zrobić ręcznie. Firma zdecydowała się, że lądownik zrobi dodatkową orbitę, w czasie której opracowali program, który miał obejść ten problem.
Lądowanie miało miejsce w piątek. W jego trakcie lądownik zahaczył jedną z nóg o powierzchnię Księżyca, po czym wywrócił się na bok, opierając się o kamień. Ograniczyło to możliwości komunikacji, gdyż część jego anten jest teraz skierowana w ziemie. Ograniczyło to także ilość promieni słonecznych, które docierają do jego baterii słonecznych.
A compilation of images taken during the #IM1 Odysseus Lunar Lander's transfer to the Moon. pic.twitter.com/2sW2NwnVrQ
— Gustav Holst (@__MR_R080T) February 23, 2024
Odysseus passes over the near side of the Moon following lunar orbit insertion on 21FEB2024. The lander continues to be in excellent health in lunar orbit.
(21FEB2024 1608 CST) pic.twitter.com/UX4kgkv5EW— Intuitive Machines (@Int_Machines) February 21, 2024
Misja lądownika miała potrwać od siedmiu do dziesięciu dni, ale firma ogłosiła, że wkrótce się zakończy. Naukowcy spodziewają się, że jeszcze dzisiaj utracą resztkę kontaktu z lądownikiem.
Intuitive Machines przyznała, że ludzki błąd mógł być powodem porażki tej misji. Przyznali także, że wpływ na to mógł mieć brak testów, z których zrezygnowano celem obniżenia kosztów projektu i przyspieszenia budowy lądownika. Obecnie sprawdzają, czy ich awaryjny program mógł być powodem złego lądowania.