Najnowsze wiadomości ze świata

Przed kościołem ognisko, a pasterka z kogutem pod pachą. Te zwyczaje wciąż są żywe

Na wschodnim pograniczu Hiszpanii i Portugalii wciąż żywe są świąteczne zwyczaje rodem ze średniowiecza. Wśród nadal upowszechnianych rytuałów jest rozpalanie dużych ognisk pod kościołami, pokutne wędrówki na boso przez miasto, a także udział w pasterce z kogutem pod pachą.

Jak wyjaśnił PAP pochodzący z okolic Guardy absolwent teologii Ricardo Oliveira, w ostatnich latach na Półwyspie Iberyjskim przybyło osób interesujących się starymi zwyczajami, również noworocznymi i pielęgnowaniem ich.

“Jednym z takich rytuałów jest pokutowanie i odbywanie pieszych pielgrzymek do sanktuariów. Część z pątników odbywa podróż bez obuwia. Inni w trakcie pielgrzymki zabierają w drogę dane im przez przygodnie spotkane osoby ofiary pieniężne. Są one rekompensatą za pokonywanie trudów pielgrzymki w imieniu innych osób, które złożyły obietnice Panu Bogu, ale same nie są w stanie ich wypełnić” – wyjaśnił Oliveira.

Bosi pątnicy pojawiają się zazwyczaj na pasterce lub na mszy podczas Bożego Narodzenia, które w Hiszpanii i Portugalii trwa zaledwie jeden dzień.

Wierni bez obuwia pojawiający się w świątyniach nie są rzadkim widokiem dla mieszkańców przygranicznej Estremadury, na zachodzie Hiszpanii, choć bosych pokutników częściej widać tam na ulicach w okresie Wielkiego Tygodnia. Przykładem jest miejscowość Valverde de la Vera, gdzie setki bosych osób z zasłoniętą twarzą przemierzają miasto żałując za grzechy lub spełniając obietnicę daną Bogu.

Pokutujący w okresie świątecznym mieszkańcy hiszpańsko-portugalskiego pogranicza pojawiają się nie tylko wewnątrz świątyń, ale również przed ich budynkami, gdzie przed Pasterką, zwaną “Mszą Koguta” rozpalane są ogniska.

Pochodząca z okolic Caceres Maria Silva, 80-letnia gospodyni domowa, przypomina, że wzdłuż całego pasa granicznego obu państw zawsze tradycje świąteczne były do siebie podobne i “żarliwie przeżywane”.

“Nawet w małych miejscowościach w Wigilię rozpalane są ogniska. Jeśli przed kościołem nie ma miejsca, aby je rozniecić, to ognisko powinno pojawić się na głównym placu miejscowości” – powiedziała PAP Silva.

Dodała, że nierzadkim wciąż na iberyjskiej prowincji widokiem są ludzie zmierzający na pasterkę z kogutem pod pachą. Jak przypomniała, zarówno w Hiszpanii, jak i Portugalii nabożeństwo rozpoczynające święto nazywa się “Mszą Koguta”.

Na Półwyspie Iberyjskim istnieje wiele wersji uzasadnienia tej nietypowej nazwy pasterki. Jedno z nich mówi, że gospodarz, którego kogut zapieje podczas rozpoczynającej Boże Narodzenie mszy św. może spodziewać się obfitych plonów w nowym roku.

Niektórzy hiszpańscy historycy twierdzą z kolei, że nazwanie Pasterki “Mszą Koguta” może mieć związek ze średniowiecznym zwyczajem z Toledo. W kościołach tego miasta przed wiekami podczas wigilijnego wieczora zabijano bowiem dwanaście kogutów, których mięso następnie rozdzielano wśród ubogich.

Źródło: PAP Autor: Z Caceres Marcin Zatyka
Fot. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij