Najnowsze wiadomości ze świata

Protesty w gruzińskim porcie. Nie chcą turystów z Rosji

W gruzińskim mieście Batumi doszło do kolejnych protestów. Ich uczestnicy nie chcą wpuścić na brzeg rosyjskich turystów.
Przyczyną protestu jest przypłynięcie do Batumi rosyjskiego wycieczkowca Astoria Grande, który wypłynął z Soczi 29 lipca. Gruzińskie media donoszą, że na jego pokładzie są też rosyjscy artyści, którzy popierają inwazję na Ukrainę i reżym Putina.

W demonstracji w Batumi wzięli udział przedstawiciele opozycji, studenci i działacze obywatelscy. Nie chcą, by Rosjanie zeszli na brzeg. Policja rozstawiła barierki i nie dopuszcza protestujących do przystani. Dotychczas miano aresztować 10 osób.

Warto odnotować, że to kolejny już taki protest. Astoria Grande dotarła do Batumi w czwartek, a protestujący przywitali ją trasparentami krytykującymi Rosję i inwazję na Ukrainę. Skandowali też słowa „ruski okręcie, idź w ch*j”, będące nawiązaniem do rosyjskiego ataku na ukraińską Wyspę Węży, oraz „Abchazja to jest Gruzja” – jedną z przyczyn tego protestu było to, że rosyjscy turyści mieli wcześniej twierdzić, że Putin wyzwolił Abchazję od Gruzinów. Kiedy statek odpływał, nie wysadziwszy turystów na brzeg, pożegnały go hymny Gruzji, Ukrainy i Unii Europejskiej.

 

Źródło: Stefczyk.info na podst. TVN24 Autor: WM
Fot. Giorgi Balakhadze CC BY-SA 3.0

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij