Najnowsze wiadomości ze świata

Propalestyński dziennikarz próbował zatrzymać szefową KE. „Oskarżam panią”

“Oskarżam Panią o wspieranie ludobójstwa w Gazie” – wykrzyczał do Ursuli von der Leyen aktywista i dziennikarz propalestyńskiego portalu The Electronic Intifiada, który próbował dokonać zatrzymania obywatelskiego szefowej KE podczas środowej konferencji w Brukseli.

Do incydentu doszło podczas Europejskiego Szczytu Obrony i Bezpieczeństwa w Brukseli. David Cronin, pochodzący z Irlandii propalestyński aktywista, dziennikarz i redaktor poświęconego Palestynie portalu The Electronic Intifada, przerwał wystąpienie Ursuli von der Leyen, informując, że właśnie dokonuje zatrzymania obywatelskiego jej osoby.

“Jest pani oskarżona o wspomaganie ludobójstwa w Gazie. Od początku tego ludobójstwa wyrażała pani całkowite poparcie dla Izraela. Krew palestyńskich dzieci jest na pani rękach” – wykrzyczał w stronę szefowej KE Cronin.

Mężczyzna został szybko wyprowadzony z sali przez ochronę. “Jest pani kryminalistką, powinna być w Hadze, a nie tutaj, nie powinna się pani ubiegać o kolejny mandat. Wolność dla Palestyny!” – krzyczał jeszcze prowadzony do wyjścia Cronin.

Mężczyzna uwiecznił całe wydarzenie na wideo, które opublikował na swoim profilu na X (dawny Twitter). Na swojej stronie internetowej zamieścił ponadto artykuł, w którym tłumaczy, dlaczego postanowił zatrzymać Von der Leyen.

Cronin już wcześniej wsławił się w Brukseli podobnymi czynami. W 2011 r. próbował dokonać zatrzymania obywatelskiego byłego izraelskiego ministra spraw zagranicznych Avigdora Liebermana, a w 2010 byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony’ego Blaira.

Źródło: PAP Autor: jowi/ mms/
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij