Prokuratorzy wystąpili w obronie prawa do noszenia broni Najnowsze wiadomości ze świata

Prokuratorzy wystąpili w obronie prawa do noszenia broni

Organizacje strzeleckie podały lewicowe władze stanu Illinois do sądu z powodu zaostrzenia przepisów dotyczących noszenia broni palnej. Ich sprawę poparło 18 prokuratorów generalnych.

Według amerykańskiego prawa każdy obywatel może legalnie kupić i trzymać w domu broń palną, musi w tym celu przejść tylko proces sprawdzenia, czy nie był wcześniej karany. Noszenie takiej broni przy sobie, czy to na widoku czy ukrytej pod ubraniem, w większości stanów wymaga jednak uzyskania pozwolenia.

W zeszłym roku władze Illinois postanowiły nieco zmienić swoje prawo. Uznały, że nie zakażą noszenia ukrytej broni (tzw. conceled carry) osobom nie będącym mieszkańcami stanu, nawet jeśli posiadają na to stosowne pozwolenie wydane przez ich rodzimy stan. Oznaczało to, że mieszkaniec innego stanu, który wwiózłby broń na teren Illinois – nawet jeśli po prostu przejeżdżałby przez ten stan – byłby traktowany jak przestępca nawet jeśli posiadana przez niego broń byłaby całkiem legalna.

Nowy zakaz wywołał duże poruszenie w amerykańskim środowisku strzeleckim. Organizacja broniąca prawa do posiadania broni Second Ammendment Foundation (SAF) postanowiła działać i złożyła do Sądu Najwyższego (SCOTUS) wniosek o interwencję twierdząc, że zakaz narusza drugą poprawkę do konstytucji. Do ich wniosku dołączyły inne organizacje i osoby prywatne.
SAF poinformowała wczoraj, że ich wniosek otrzymał poparcie od prokuratorów generalnych z 18 stanów. Napisali do SCOTUS tzw. amicus brief, w którym wyrazili swoje poparcie dla wniosku SAF.

„Jesteśmy wdzięczni prokuratorom generalnym za dołączenie do amicusa w imieniu mieszkańców ich stanów” – skomentował założyciel SAF Alan Gottlieb – „Prawo do noszenia broni nie kończy się na granicy Illinois i niezliczona ilość obywateli innych stanów ma okazję aby podróżować do lub przez Illinois – i nie powinno się ich zmuszać do zostawiania swojego prawa do samoobrony na jego granicy”.

Amicus brief sam w sobie nie ma żadnej mocy prawnej, pełni wyłącznie funkcję doradczą. Napisanie go przez tak wielu wysoko postawionych przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości może mieć jednak istotny wpływ na decyzję jaką podejmie SCOTUS. O ile podejmie jakąkolwiek – prawo do posiadania broni i samoobrony to jeden z głównych punktów zapalnych w konflikcie pomiędzy amerykańską lewicą i prawicą, a tajemnicą poliszynela jest to, że SCOTUS niechętnie zajmuje się sprawami które budzą tak silne polityczne emocje.

Źródło: Breitbart Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij