Najnowsze wiadomości z kraju

Prof. Horban: mam nadzieję, że dziś w nocy lub jutro rano zakończymy prace nad strategią szczepień

Jesteśmy w ostatniej fazie pisania projektu strategii dotyczącej szczepień na COVID-19, mam nadzieję, że dziś w nocy lub jutro rano ta praca zostanie zakończona – powiedział w poniedziałek prof. Horban, główny doradca premiera ds. koronawirusa.

Pytany w TVP Info o konsultacje i strategię dotyczące wprowadzenia w Polsce szczepień na koronawirusa prof. Horban powiedział, że te konsultacje odbywają się na poziomie Rady Medycznej i trwają już od jakiegoś czasu. “Jesteśmy w ostatniej fazie pisania tej strategii, mam nadzieję, że dzisiaj w nocy lub jutro rano ta praca zostanie zakończona” – dodał.

Zaznaczył jednocześnie, że póki co w dokumencie określającym strategię rząd nie jest jeszcze w stanie “tak dużo doprecyzować, bo mamy bardzo dużo pytań wynikających z logistyki szczepionki lub z niewiedzy, która szczepionka zostanie dopuszczona do obrotu”.

“Generalnie chodzi o zorganizowanie takich zasad szczepienia, żeby jak najwięcej osób jak najszybciej odniosło z tego pożytek” – wskazał prof. Horban. Jak dodał, podczas konsultacji dyskutowane jest m.in., kogo należy szczepić w pierwszej kolejności. Wskazał w tym kontekście na osoby starsze, które – mówił – “są najbardziej narażone na śmierć” oraz na osoby pracujące bezpośrednio z pacjentami zakażonymi, czyli personel medyczny oraz laboratoryjny.

Pytany o spekulacje, że szczepionka miałaby zostać dopuszczona już w czwartek, doradca premiera odparł: “chyba nie, dlatego, że cała Unia Europejska przyjęła jednolitą strategię”. Dodał też, że “do komisji, która bada dowody skuteczności szczepionek, czyli wyniki badań klinicznych, dane spływają na bieżąco i poddawane są analizom”.

Wyjaśnił, że komisja ta podjęła zobowiązanie, że skuteczność i bezpieczeństwo jednej ze szczepionek mają być ocenione nie później niż do 29 grudnia, a drugiej na początku stycznia. “Może będzie to wcześniej, jeżeli tego typu dokumenty zostaną złożone” – mówił. Ale – dodał – te odległości czasowe na poziomie 2,3 tygodni są już “bardzo niedaleko”.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij