Najnowsze wiadomości z kraju

Prof. Gut: powrót do szkół dzieci w klasach I-III nie spowodował wzrostu zakażeń

Powrót do szkół dzieci w klasach I-III nie spowodował wzrostu zakażeń – powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że dwa tygodnie od przywrócenia edukacji najmłodszych uczniów to wystarczający czas, aby to ocenić. W szkolnictwie, jego zdaniem, jest pole na dalsze otwarcie.

Ministerstwo Zdrowia podało we wtorek, że potwierdzono 4326 nowych zakażeń koronawirusem. Najwięcej przypadków w województwie mazowieckim – 596, najmniej w opolskim – 55. W wyniku COVID-19 zmarły 253 osoby.Siedem dni temu nowych zakażeń było 4604, a zgonów 264.

“Mamy stabilizację danych epidemicznych na średnim poziomie dziennym ok. 5 tysięcy nowych przypadków. Dynamika spadkowa tydzień do tygodnia to ok. 6-7 procent. W tym tempie też można opanować epidemię, ale zajmie to jeszcze ok. 2,5 miesiąca. Wówczas zejdziemy do zdecydowanie niższych poziomów” – ocenił prof. Gut.

Zastrzegł, że stanie się to oczywiście tylko wtedy, gdy społeczeństwo będzie się zachowywało odpowiedzialnie. Pytany o możliwe znoszenie restrykcji przypomniał, że 1 lutego taki ruch nastąpił.

“Musimy przynajmniej 10 dni poczekać i zobaczyć jego efekty. Jeżeli statystyki się nie pogorszą – można otwierać kolejne branże i sprawdzać dalej, co się dzieje” – stwierdził ekspert.

Zdaniem prof. Guta powrót do szkół dzieci w klasach I-III nie spowodował wzrostu zakażeń.

“Minęły od tego momentu dwa tygodnie, więc można to oceniać. Gdyby przekładało się to na duże ogniska – widzielibyśmy efekt w statystykach. Tak się nie stało. Na polu edukacji jest więc możliwość kolejnych poluźnień. Trzeba to jednak robić stopniowo” – wskazał.

Zdaniem eksperta, największy dylemat dotyczy restrykcji związanych z turystyką.

“To nie stoki narciarskie i hotele same w sobie są problemem. I tu, i tu można, zachowując się odpowiedzialnie, uniknąć w łatwy sposób zakażenia. Problem polega jednak na czymś innym. Zdecydowanie chętniej skorzystają z tego od razu ci, którzy do restrykcji i zasad zdrowego rozsądku się nie stosują. Wzrośnie też społeczna mobilność. Gdyby udało się zrobić to tak, że stok jest otwarty, rodzina jedzie na cały dzień na narty i wraca do swojego domu – to nie ma problemu. Gdy będzie to wyjazd tygodniowy – z korzystaniem z hotelu i restauracji – sytuacja zmienia się diametralnie. Ta decyzja nie jest więc łatwa do podjęcia” – ocenił prof. Gut.

Źródło: PAP Autor: Tomasz Więcławski
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Szefowa Secret Service podała się do dymisji

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij