Najnowsze wiadomości ze świata

Problemy w miejscu, gdzie Polacy kochają spędzać wakacje. “Nawet turyści narzekają na dużą liczbę turystów”

– Popularna w mediach społecznościowych grecka wyspa Santorini, na której mieszka ok. 15,5 tys. osób, rocznie przyjmuje ponad pięć milionów gości – poinformował w raporcie grecki rzecznik praw obywatelskich. Jak podkreślono, na Santorini “nawet turyści narzekają na dużą liczbę turystów”.

W 2023 roku Grecję odwiedziły ok. 33 mln turystów, 5 mln więcej niż rok wcześniej – przypomina Reuters w omówieniu raportu.

W opublikowanym w czwartek dokumencie grecki rzecznik praw obywatelskich ostrzega przed rosnącym zagrożeniem dla środowiska w związku z turystyką oraz apeluje o przeprowadzenie reformy. Zwraca uwagę, że gospodarka Grecji w dużej mierze opiera się na turystyce, sektor odpowiada za prawie 25 proc. potencjału gospodarczego tego kraju.

Rzecznik zwraca uwagę, że popularna w mediach społecznościowych wyspa Santorini, zamieszkana przez ok. 15,5 tys. osób, przyjmuje ponad 5,5 mln gości rocznie. W 2012 roku liczba ta była dwukrotnie mniejsza. “Na Santorini nawet turyści narzekają na dużą liczbę turystów” – napisano w raporcie.

Rzecznik zaapelował o wprowadzenie zmian w przepisach, by zmniejszyć zabudowanie wybrzeży i spowolnić wyrąb lasów. Wezwano też o zwrócenie większej uwagi na zasoby wodne w związku z ogromnym zapotrzebowaniem na wodę pitną, wodę w basenach i parkach wodnych.

Grecja nie może “wyczerpać swojego potencjału, tracąc go i sprawiając, że z czasem kierunki wybierane przez turystów staną się nieatrakcyjne” – zaznaczono.

Wielu Greków, niezależnie od poglądów politycznych, niepokoi zjawisko nadmiernej turystyki, która zagraża środowisku naturalnemu.

W niedawnej rozmowie z PAP prof. Manos Macaganis z think tanku ELIAMEP ocenił, że zbyt duże nastawienie na sektor turystyczny stanowi ryzyko dla greckiej gospodarki. Według niego gospodarka tego kraju wydaje się być w potrzasku modelu rozwojowego opartego o usługi nisko opłacane, o małej wartości dodanej, takie jak turystyka.

“Czy to źle? Mamy piękny kraj, plaże, wyspy. Nie ma nic złego w wykorzystywaniu naszych zasobów. Ale staje się to problematyczne, gdy rozwój turystyki jest zbyt duży. I są oznaki, że tak już się dzieje: niektóre wyspy są nadmiernie zabudowywane, jest na nich zbyt wielu turystów, brakuje wody…” – mówił ekspert.

Zwrócił też uwagę na wpływ na turystykę zmian klimatu. “Jeśli zmiany klimatu będą postępować na południu Europy, mierzyć będziemy się z pustynnieniem terenu, wysokimi temperaturami. Kto będzie chciał przyjechać do Grecji, jeśli temperatura będzie sięgać 50 stopni?” – zastanawiał się prof. Macaganis.

 

 

Źródło: (PAP) Autor: Z Aten Natalia Dziurdzińska 
Fot. Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij