Najnowsze wiadomości z kraju

“Problem robią tylko samorządowcy Platformy”. Czarnek ostro o ogrzewaniu szkół

Od jakiegoś czasu pojawiają się obawy, że uczniowie zostaną wysłani na zdalną edukację, bo szkół nie będzie zimą stać na ogrzewanie. Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział, że nie będzie takiego problemu – o ile nie stworzą go samorządowcy z PO.

Czarnek powiedział na antenie Polsatu, że Polska „na najwyższym poziomie” zabezpiecza ceny energii. „Mamy dwukrotnie niższe ceny energii dzisiaj niż w Czechach, czy na Słowacji, trzykrotnie niższe niż we Włoszech, 2,5-krotnie niższe niż w Estonii” – powiedział – „A będą jeszcze niższe, bo uczelnie muszą mieć takie ceny energii, które będą do pokrycia z budżetu państwa i nad tym pracujemy. Nie widzę żadnego zagrożenia”. Minister stwierdził, że rząd rozumie, że uczelnie muszą być ogrzewane i oświetlone, a studenci muszą mieć warunki do uczenia się – i w najbliższych dniach podejmie kolejne decyzje. Zapewnił rektorów, że chociaż ceny energii będą wprawdzie wyższe, ale nie na tyle, żeby nie mogli ich pokryć z przygotowanego dla nich budżetu.

Prowadzący program Łukasz Jankowski przypomniał wypowiedzi samorządowców, którzy twierdzili, że nie będzie ich stać na ogrzewanie szkół. Czarnek zauważył, że ci samorządowcy należą do tej samej partii. „Przypomnijmy, którzy samorządowcy to mówią – samorządowcy Platformy Obywatelskiej. Pan Jaśkowiak z Poznania, pan Trzaskowski z Warszawy, kilku innych samorządowców Platformy, którzy straszą rodziców, że dzieci będą na nauce zdalnej” – powiedział.

Minister po raz kolejny zapowiedział, że jeśli będą celowo obniżać temperatury w klasach, to będzie wniosek o zarząd komisaryczny – a problem „robi Platforma, która wchodzi w kampanię wyborczą kosztem dzieci”. Zauważył też, że samorządy otrzymują właśnie 13,7 mld złotych na wydatki bieżące, w tym rachunki za ogrzewanie. „Panie Trzaskowski, panie Jaśkowiak, koledzy z Platformy – jeśli nie będziecie rozkradać pieniędzy, które wam przekazujemy, to na pewno będziecie mieli pieniądze na ogrzewanie i energię elektryczną” – podkreślił – „Proszę nie straszyć społeczeństwa, wziąć się za robotę i wykonywanie ustawowych obowiązków samorządu terytorialnego, bo idzie wam to bardzo słabo”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Polsat News Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij