Najnowsze wiadomości ze świata

Prigożyn po nieudanym buncie zamieszka na Białorusi

Wczoraj szef Wagnera Jewgienij Prigożyn odwołał niespodziewanie swój marsz na Moskwę. Teraz uda się na wygnanie do Białorusi.

Prigożyn od dłuższego czasu żądał dymisji ministra obrony Sergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa, których oskarżał o to, że przypisują sobie sukcesy jego ludzi i nie chcą dawać mu amunicji. W piątek stwierdził, że rosyjskie wojsko zaatakowało jego ludzi rakietami, śmigłowcami i artylerią, i w odpowiedzi zaatakował Rosję. Amerykański wywiad twierdzi, że ten rzekomy atak był tylko pretekstem, bo przygotowywał się do tego od dłuższego czasu.

Wagnerowcy błyskawicznie zdobyli Rostow nad Donem i zaczęli poruszać się w stronę Moskwy. Zestrzelili też kilka rosyjskich śmigłowców i samolot. Ich bunt praktycznie nie napotykał oporu i udało im się dotrzeć na ok. 200 kilometrów od Moskwy. Wtedy jednak Prigożyn niespodziewanie zapowiedział, że jego najemnicy się zatrzymają i wrócą na Ukrainę. Tłumaczył, że nie chce przelewać rosyjskiej krwi. Dyktator Białorusi Aleksandr Łukaszenka pochwalił się, że to jego negocjacje doprowadziły do wstrzymania buntu.

Wcześniej w przemówieniu do narodu Putin nazwał Prigożyna zdrajcą i obiecał, że odpowiedzialni za ten bunt zostaną ukarani. W sobotę wieczorem rzecznik Kremla Dymitri Peskow powiedział jednak, że w ramach porozumienia śledztwo w jego sprawie zostanie anulowane. Sam Prigożyn uda się na Białoruś na wygnanie. Najemnicy, którzy wzięli udział w jego buncie, nie zostaną ukarani, a ci, którzy tego nie zrobili, dostaną propozycję wstąpienia do regularnych sił zbrojnych. Peskow stwierdził, że Putin zdecydował się na to, aby „uniknąć rozlewu krwi i wewnętrznej konfrontacji z nieprzewidzianymi rezultatami”.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot. PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij