Najnowsze wiadomości z kraju

Prezydent: żołnierzem jest się cały czas, także po służbie

Żołnierzem jest się cały czas, także po służbie – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wręczył w poniedziałek sześć nominacji generalskich. Podkreślił znaczenie modernizacji technicznej; wyraził satysfakcję ze złożonej przez szefa MON zapowiedzi zamówienia okrętów w polskich stoczniach.

Pierwszą generalską nominację odebrało od prezydenta czterech pułkowników, dwóch generałów brygady prezydent nominował na stopień generała dywizji. Szef MON Mariusz Błaszczak wręczył nominowanym buzdygany.

“To z całą pewnością w życiu żołnierza dzień najważniejszy, kiedy zostaje generałem, kiedy otrzymuje pierwszą gwiazdkę generalską; ale jest z nami dwóch generałów, którzy mają już kolejny generalski awans” – podkreślił prezydent. “Jest dla mnie wielką satysfakcją, że panowie generałowie swoją pierwszą gwiazdkę generalską w 2018 roku odbierali ode mnie. Ten czas nie tylko pokazał słuszność tamtej nominacji, ale także pokazał, że zasłużyliście na to, by powierzyć wam jeszcze większą odpowiedzialność” – dodał prezydent.

Podkreślił, że nominowani mają doświadczenie we współpracy z sojusznikami, także w misjach zagranicznych w warunkach bojowych, a także wykształcenie zdobyte na sojuszniczych uczelniach.

“Nikt lepiej niż panowie i wasi najbliżsi nie wie, że żołnierzem jest się cały czas, całe życie. Żołnierzem jest się wtedy, kiedy się jest w czynnej służbie, kiedy się wypoczywa, żołnierzem jest się także, kiedy zakończy się już służbę czynną” – mówił prezydent.

“Jesteście panowie absolutną kwintesencją kwiatu korpusu generalskiego i oficerskiego RP” – zwrócił się do nominowanych.

Nawiązał też do daty wręczenia nominacji. “Dziś 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych; żołnierzy, którzy w beznadziejnej sytuacji nie złożyli broni, do końca służyli wierni swej żołnierskiej przysiędze, a w tej przysiędze przysięgali służyć wolnej, suwerennej, niepodległej Polsce. Uważali, że ona taka nie jest, i mieli rację, bo nie była. Cierpieli za to. Oni ginęli, cierpieli za to ich najbliżsi” – mówił Duda.

“Ten dzień pokazuje, co to znaczy prawdziwe żołnierskie oddanie Polsce, co to znaczy Polsce niezłomnie i do samego końca służyć. Jestem przekonany, że tacy właśnie żołnierze przede mną stoją, którzy byliby do tego absolutnie, całym sercem i całym sobą w każdej chwili gotowi” – dodał prezydent.

Jak zauważył wciąż trwa odbudowa “wielkiego potencjału polskiej armii – Wielkiego potencjału na dzisiejsze czasy, czyli budowania wojska polskiego nowoczesnego, bardzo dobrze wyposażonego, świetnie wyszkolonego”.

“Nasz żołnierz zawsze był bohaterski – to mamy we krwi. Umieliśmy walczyć w najtrudniejszych sytuacjach, ale chcemy jeszcze, żeby nasz polski żołnierz był dobrze wyposażony, żeby mógł służyć jak najbezpieczniej” – zaznaczył prezydent.

“Chcemy, żeby miał dobrych dowódców” – dodał. “Panowie takimi dobrymi dowódcami z całą pewnością jesteście, ale jesteście też już i ekspertami, którzy umieją zadbać o to, by polska armia miała odpowiednie wyposażenie, by inwestycje – i w ramach Sojuszu i w ramach polskiej armii – dobrze były prowadzone, by to wyposażenie, które nabywamy dla naszych żołnierzy, by ten sprzęt był jak najlepszej jakości, jak najwyższej klasy, by w jak najwyższym stopniu zapewniał im możliwość wykonywania tego najpoważniejszego obowiązku jakim jest stanie na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i wspieranie naszych sojuszników” – podkreślił Duda.

Zwrócił uwagę, że wśród awansowanych są oficerowie zaangażowanie w przygotowania do wprowadzenia samolotu F-35. Wyraził satysfakcję z zapowiedzianego przez Błaszczaka zakupu okrętów obrony wybrzeża uzbrojonych w pociski rakietowe i tego, że zadanie ma wykonać polski przemysł.

“Cieszę się panie ministrze, że zapowiedział pan inwestycje dla polskiej marynarki” – zwrócił się prezydent do szefa MON. “Cieszę się tą dobra wieścią, mieści się ona w przygotowanym kiedyś przeze mnie programie modernizacji Marynarki Wojennej. Jest to dla mnie satysfakcja, że znalazł on zrozumienie i dzisiaj jest zapowiedź jego realizacji” – powiedział Duda.

Na stopień generała dywizji zostali mianowani zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. bryg. Dariusz Pluta i dowódca 11. Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Piotr Trytek.

Pierwszy generalski stopień – generała brygady – otrzymało czterech pułkowników: radca-koordynator w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni Krzysztof Kociuba, szef pionu wsparcia-zastępca szefa sztabu ds. wsparcia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych Tomasz Kowalik, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Dariusz Mendrala i szef zarządu inżynierii wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Marek Wawrzyniak.

Źródło: PAP Autor: Jakub Borowski
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij