Najnowsze wiadomości ze świata

Prezydent Węgier ratyfikował członkostwo Szwecji w NATO

Prezydent Węgier ratyfikował zgodę na członkostwo Szwecji w NATO. To była ostatnia przeszkoda.

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Szwecja zdecydowała się zerwać z neutralnością i zostać członkiem NATO. Decyzja o tym musiała być jednak podjęta jednogłośnie przez państwa Sojuszu, a w tym wypadku nie chciały się zgodzić Turcja i Węgry. Turcję udało się przekonać jako pierwszą, a parlament Węgier w zeszłym tygodniu poparł akcesję Szwecji niemal jednogłośnie.

Rzecznik rządu Węgier poinformował, że teraz decyzja parlamentu została ratyfikowana przez prezydenta Węgier Tamás Sulyoka. Sam proces nieco się opóźnił, bo Sulyok dopiero co objął to stanowisko po rezygnacji jego poprzednik. Była to jego pierwsza decyzja po objęciu urzędu.

To była ostatnia przeszkoda na drodze do członkostwa w NATO. Pozostałe kroki są czysto administracyjne i można je przeprowadzić w kilka godzin. Oficjalna ceremonia wciągnięcia szwedzkiej flagi na maszt przed brukselską siedzibą NATO odbędzie się w najbliższych dniach. Być może stanie się to jeszcze dzisiaj – zaplanowano bowiem przelot amerykańskich i szwedzkich samolotów wojskowych nad Sztokholmem.

Źródło: Stefczyk.info na podst. Euractiv Autor: WM
Fot. PAP/EPA/Anders Wiklund
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij