Prezydent Turcji wzywa do przesiedlenia miliona syryjskich uchodźców. “W bardzo krótkim czasie” Najnowsze wiadomości ze świata

Prezydent Turcji wzywa do przesiedlenia miliona syryjskich uchodźców. “W bardzo krótkim czasie”

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zaapelował we wtorek o przesiedlenie miliona syryjskich uchodźców do “strefy pokoju” w północnej części Syrii na zasadzie dobrowolności i “w bardzo krótkim czasie”.

“Musimy znaleźć sposób, który pozwoli uchodźcom pozostać w swych ojczyznach, a tym, którzy już przybyli do Turcji, by byli spokojnie odesłani i przesiedleni do swych ojczyzn” – powiedział Erdogan na Światowym Forum na temat uchodźców, które odbywa się w Genewie pod auspicjami ONZ.

W Turcji przebywa ok. 3,7 mln syryjskich uchodźców. Jak podkreśla Reuters, to największa społeczność uchodźców w skali światowej.

Erdogan zaznaczył, że w “strefie pokoju” mogłyby powstać domy i szkoły. Dodał, że do tej strefy od czasu rozpoczęcia tureckiej ofensywy w północnej Syrii powróciło już ok. 371 tys. syryjskich uchodźców, a “dobrowolnie” powinno do nich dołączyć kolejne ponad 600 tys.

Chodzi o ofensywę rozpoczętą przez Turcję w październiku w północno-wschodniej Syrii, której deklarowanym celem było wyparcie kurdyjskich bojowników z YPG z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej i utworzenie tam “strefy bezpieczeństwa”. Kurdowie nazywają tę operacją czystką etniczną, oskarżają też Turcję o zbrodnie wojenne podczas ofensywy.

Erdogan zaznaczył, że przez dziewięć lat Turcja wydała 40 mld dolarów na goszczenie uchodźców. Skrytykował Unię Europejską, która wyasygnowała na ten cel ok. 6 mld euro za – jak ocenił – niepełne przekazanie tej kwoty. “Wciąż czekamy (…) na kolejne 3 mld euro, które obiecano” – wskazał.

“Jeżeli zdołamy wdrożyć projekty, o których mówiłem na Zgromadzeniu Ogólnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, to myślę, że przesiedlenie może z łatwością objąć milion (osób – PAP) w bardzo krótkim czasie” – podkreślił turecki prezydent.

“Niestety wysiłki podjęte w celu ochrony pól naftowych nie przełożyły się na bezpieczeństwo i ochronę dzieci w Syrii” – ubolewał Erdogan. Według agencji Reutera była to zawoalowana krytyka pod adresem Stanów Zjednoczonych, które po odwrocie Państwa Islamskiego podjęły działania w celu ochrony pól naftowych w Syrii.

Źródło: PAP Autor: ndz/ ap/
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij