Najnowsze wiadomości z kraju

Prezydent Poznania tłumaczy podwyżki cen za wywóz odpadów: “To efekt wprowadzenia programu 500+”

– Planowane od stycznia w Poznaniu podwyżki cen za wywóz odpadów komunalnych to m.in. efekt wprowadzenia programu 500 plus i zwiększonej dzięki niemu konsumpcji – tłumaczył prezydent Jacek Jaśkowiak (PO), prezydent Poznania.

Jak informuje portalsamorzadowy.pl, od 1 stycznia przyszłego roku stawki za wywóz odpadów komunalnych w aglomeracji poznańskiej wzrosną o 11 zł dla lokatorów domów wielorodzinnych i o 12 zł – jednorodzinnych. Oznacza to, że opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkanych wyniosą odpowiednio 25 zł i 28 zł od osoby.

Jak tłumaczy te podwyżki prezydent Poznania? Mówi, że są” dość wysokie”, ale konieczne. Jego zdaniem Poznań, podobnie jak i inne miasta, musi się zmierzyć z koniecznością dostosowania poziomu opłat do realnych kosztów gospodarki odpadami.

– My gonimy inne miasta. Obecnie w Suchym Lesie (cena za wywóz) to 25 złotych, w Lesznie 27 zł, w Pile 30 zł, w Rzeszowie 32 zł a Warszawie 50 złotych. Nie da się utrzymać obecnych kwot przy rosnących kosztach. To się wiąże również z różnymi programami, które zostały w ostatnich latach uruchomione przez rządzących, tj. 500 plus, które spowodowały znaczące wzrosty zakupów mebli – wszystkiego tak naprawdę i w związku z tym znaczące wzrosty odpadów, które trzeba zutylizować i wywieźć – wyjaśnił Jaśkowiak.

Źródło: Stefczyk.info Autor: red
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij