Najnowsze wiadomości z kraju

Prezydent powołał minister rozwoju Jadwigę Emilewicz na funkcję wicepremiera

W czwartek w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego powołał minister rozwoju Jadwigę Emilewicz na funkcję wicepremiera. Prezydent odwołał też Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera i szefa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

O powołaniu Emilewicz na funkcję wicepremiera oraz o odwołaniu Gowina poinformowała Kancelaria Prezydenta na stronie internetowej.

Wcześniej o powołaniu Emilewicz poinformowała na Twitterze kancelaria premiera: “Prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera @MorawieckiM powołał minister @MinRozwoju Jadwigę Emilewicz na stanowisko Wiceprezesa Rady Ministrów”.

W poniedziałek szef Porozumienia Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, oświadczył, że podaje się do dymisji z obu pełnionych funkcji. Zaznaczył, że Porozumienie, pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy. Na funkcję wicepremiera rekomendował Emilewicz.

Powodem podania się do dymisji przez Gowina było jego przekonanie, że wybory prezydenckie – ze względu na zagrożenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce – nie powinny odbyć się 10 maja oraz odrzucenie przez PiS jego propozycji, aby wprowadzić trzymiesięczne vacatio legis w przypadku ustawy autorstwa PiS poświęconej wyborom prezydenckim. Według Gowina takie vacatio legis ustawy, która przewiduje, że głosowanie w najbliższych wyborach prezydenckich będzie wyłącznie korespondencyjne, rozstrzygnęłoby o przełożeniu wyborów poza obecny termin.

Sejm uchwalił w poniedziałek ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. zostaną przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Przepisy stanowią też, że w stanie epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu. Ustawa trafiła teraz do Senatu.

W środę Gowin zapowiedział, że gdy ustawa o głosowaniu korespondencyjnym wróci do Sejmu podejmie z innymi posłami Porozumienia decyzję, jak ostatecznie zagłosować. Według niego, wtedy będzie jasne, że wybory korespondencyjne 10 maja są niemożliwe.

Jadwiga Emilewicz od 15 listopada 2019 r. pełni funkcję ministra rozwoju. Wcześniej – od 9 stycznia 2018 r. – była ministrem przedsiębiorczości i technologii. A od 27 listopada 2015 r. – podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju, kierowanym wówczas przez Mateusza Morawieckiego. Jako minister rozwoju Emilewicz odpowiada za przede wszystkim za gospodarkę, budownictwo i turystykę. Jest jednym z współtwórców Tarczy Antykryzysowej, której celem jest zapobieganie negatywnym skutkom epidemii koronawirusa dla polskiej gospodarki i rynku pracy. Już jako minister przedsiębiorczości i technologii przeprowadziła cały szereg ułatwień dla biznesu, takich jak m.in.: nowe Prawo Zamówień Publicznych, Mały ZUS, Mały ZUS Plus, ustawa o zarządzie sukcesyjnym, Pakiet MŚP, ustawa przeciwdziałająca zatorom płatniczym, Pakiet Przyjazne Prawo czy ustawa wprowadzająca Polską Strefę Inwestycji. Za jej kadencji weszła też w życie Konstytucja Biznesu.  Podejmowała też i wspierała działania na rzecz walki ze smogiem i upowszechniania OZE, w tym Program Czyste Powietrze i program Energia Plus. Od samego początku mocno angażowała się również w działania proinnowacyjne, takie jak ulga na B+R, IP Box, program Start in Poland, czy Platforma Przemysłu Przyszłości.

Jadwiga Emilewicz urodziła się w Krakowie, ma 46 lat. Jest matką trzech synów. Ukończyła  Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ otworzyła przewód doktorski. Jest stypendystką Uniwersytetu Oxford oraz programu American Council on Germany, Dräger Foundation, ZEIT-Stiftung Ebelin und Gerd Bucerius. Od 2003 r. jest związana z Wyższą Szkołą Europejską im. ks. J. Tischnera w Krakowie.  W latach 1999-2002 pracowała w Departamencie Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zna język angielski, niemiecki i francuski.
Mężatka, ma trzech synów.

Źródło: Autor: Marzena Kozłowska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij