Najnowsze wiadomości z kraju

Prezydent podjął decyzję ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich. “Mam świadomość, że są zgłaszane różne zastrzeżenia, także natury konstytucyjnej”

Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję co do ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich. – Zdecydowałem się na podpisanie ustawy, która opuściła w ostatnim czasie parlament i która dotyczy zbadania rosyjskich wpływów – oświadczył prezydent. Równocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego w tzw. trybie następczym.

O powołaniu takiej komisji zdecydował w piątek sejm, głosami Zjednoczonej Prawicy. Odrzucili w tym celu senackie weto. Opozycja twierdzi, że ta komisja jest wymierzona w Donalda Tuska i łamie konstytucję, nazywają ją Lex Tusk.

– Oprócz podpisania ustawy o powołaniu Komisji ds. badania wpływów rosyjskich, co oznacza wprowadzenie jej w życie, jednocześnie skieruję ją także w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, żeby odniósł się do tych kwestii, które budzą wątpliwości – powiedział prezydent Andrzej Duda.

“Mam świadomość, że są zgłaszane różne zastrzeżenia, także natury konstytucyjnej” – powiedział w poniedziałkowym oświadczeniu prezydent.

– Podpisuję ustawę, dlatego że uważam, że powinna wejść w życie, zacząć funkcjonować. Wierzę w to, że parlament w sposób odpowiedzialny wybierze członków tej komisji, tak aby ich kandydatury i ostateczny skład nie nasuwał wątpliwości opinii publicznej, czy komisja będzie pracowała w sposób obiektywny czy też nieobiektywny. To kwestia odpowiedzialności parlamentu – podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że ustawa nie przewiduje, aby werdykt komisji eliminował z życia publicznego czy politycznego. “Jest możliwość ze skorzystania z drogi sądowej. W istocie zatem, aby można było rozstrzygnąć ostatecznie o kwestii odpowiedzialności, tutaj będzie w tej sprawie wypowiadał się sąd i – w moim przekonaniu – jest to bardzo silna gwarancja konstytucyjna, co do możliwości odwołania się do dwuinstancyjnego sądowego postępowania” – wskazał Duda.

“Korzystam jednak z tych możliwości, które stwarza prezydentowi konstytucja i – oprócz podpisania ustawy, co oznacza wprowadzenie jej w życie – jednocześnie skieruję ją także w tzw. trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego, żeby do tych kwestii, które budzą wątpliwości odniósł się również TK, by mógł się na ten wypowiedzieć” – poinformował Duda.

“Wierzę w to, że transparentność działania tych, którzy zostaną wyłonieni jako członkowie tej komisji, pytania które będą zadawali tym, którzy zostaną przed komisję wezwani, tym, którzy odpowiadali za nasze sprawy, będą miały kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o zwalczanie różnego rodzaju działań lobbingowych, nielegalnych, wpływania na kwestie polskich spraw i polskich interesów (…) To jest forma obrany interesów Rzeczypospolitej” – podkreślił prezydent.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP/Twitter Autor: WM
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij