Najnowsze wiadomości z kraju

Prezydent: pamiętamy o ofiarach sowieckiego ludobójstwa i tych, którzy walczyli o prawdę o Katyniu

Pamiętamy o ofiarach sowieckiego ludobójstwa i o tych, którzy walczyli o prawdę o Katyniu; pochylamy głowy przed bohaterami Rzeczypospolitej – podkreślił prezydent Andrzej Duda w czwartek w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W czwartek rano Andrzej Duda złożył wieniec przed Epitafium Katyńskim w Muzeum Katyńskim na warszawskiej Cytadeli.

Później prezydent umieścił wpis na Twitterze. “Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Pamiętamy o Ofiarach sowieckiego ludobójstwa i o Tych, którzy walczyli o prawdę o Katyniu” – podkreślił.

“Pochylamy głowy przed Bohaterami Rzeczypospolitej, którzy za Polskę oddali życie! Cześć Ich Pamięci!” – napisał prezydent i opatrzył wpis hasztagiem #Katyń.

Do zbrodni katyńskiej, w wyniku której zamordowano ok. 22 tys. polskich obywateli, m.in. oficerów Wojska Polskiego, policjantów i osób cywilnych należących do elit II Rzeczypospolitej, doszło wiosną 1940 r. Z polecenia najwyższych władz Związku Sowieckiego, z Józefem Stalinem na czele, funkcjonariusze NKWD dokonali masowych zabójstw m.in. w Lesie Katyńskim, Kalininie (obecnie Twer) i Charkowie.

Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Data ta jest obecnie symboliczną rocznicą zbrodni.

Źródło: PAP Autor: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Polska przegrała z Holandią

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij