Najnowsze wiadomości ze świata

Prezydent Niemiec dziękuje Włochom za humanitarną odpowiedzialność wobec uchodźców. “Trzeba wziąć na siebie te obowiązki”

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podziękował Włochom za to, że – jak powiedział dziennikowi “Corriere della Sera” – “w ostatnich latach pokazały wielką odpowiedzialność humanitarną wobec uchodźców przybyłych przez Morze Śródziemne”. Przyznał zarazem: “Nie po raz pierwszy mówię, że my, reszta Europy nie uznaliśmy w wystarczający sposób wzięcia tej odpowiedzialności przez stronę włoską”.

W rozmowie opublikowanej w środę prezydent wyraził opinię, że podczas negocjacji na temat prawa do azylu “trzeba stworzyć stały mechanizm solidarności, tak, aby nie był on tylko dobrowolny”.

Zaznaczył również: “Włochy i Niemcy muszą znieść duży ciężar. Zatem bardzo poważnie traktuję prośby o pomoc napływające z miast włoskich, a także niemieckich”.

“Trzeba wziąć na siebie te obowiązki” – stwierdził Steinmeier, który w środę rozpoczyna trzydniową wizytę we Włoszech.

Jego zdaniem potrzebna jest “równa dystrybucja” migrantów w Europie oraz “wzmocnione kontrole i nadzór nad naszymi granicami zewnętrznymi”. “Przestępcze działania przemytników trzeba zdecydowanie zwalczać” – oświadczył prezydent RFN.

Pytany zaś o to, czy widzi szanse na negocjacje w sprawie wojny na Ukrainy, przypomniał, że w całej Europie odbywają się konferencje, na których stawiane jest pytanie o zakończenie tej wojny.

“Ukraina walczy o swoją suwerenność, niepodległość i demokrację z przytłaczającym wrogiem. Rosja mogłaby skończyć tę wojnę jutro. Różnica polega na tym, że jeśli Moskwa wycofa wojska, wojna się skończy; a jeśli zrobi to Kijów, skończy się Ukraina” – podkreślił Steinmeier.

“Nie możemy – mówił – tracić perspektywy pokoju. Ale o tym, kiedy nadejdzie moment na negocjacje, można zdecydować tylko na Ukrainie. A w świetle działań militarnych obu stron jeszcze nie nadszedł”.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij