Najnowsze wiadomości ze świata

Prezydent Izraela w Sky News: atak Iranu był deklaracją wojny

Irański atak na Izrael był “deklaracją wojny” i “nadszedł czas, aby świat stawił czoła temu imperium zła w Teheranie” – powiedział w niedzielę prezydent Izraela Icchak Hercog w wywiadzie udzielonym brytyjskiej stacji Sky News.

“Powinniśmy trzeźwo patrzeć na zjawiska zwane Teheranem i Iranem. Istnieje imperium zła w Teheranie, mające swoich popleczników, którymi kieruje w całym regionie i komórki na całym świecie. Wydają miliardy dolarów na podważanie stabilności w regionie” – mówił izraelski prezydent.

Dodał, że światowi przywódcy muszą “jasno powiedzieć” irańskiemu reżimowi, że jego zachowanie jest “nie do przyjęcia”.

Hercog opisał wystrzelenie przez Iran w nocy z soboty na niedzielę ponad 300 dronów i pocisków rakietowych w kierunku Izraela jako “kolejny przykład tego, jak (Iran) działa od lat”. “Ostatniej nocy zostaliśmy zaatakowani z czterech stron Bliskiego Wschodu, a poplecznicy ostrzeliwali nas, wystrzeliwując pociski rakietowe i balistyczne, drony i pociski manewrujące” – powiedział.

“To jest jak prawdziwa wojna. Mam na myśli, że to jest deklaracja wojny” – mówił prezydent, po czym dodał, że Izrael zachowa powściągliwość. Zapytany, czy zgadza się z zachodnimi sojusznikami, którzy wzywają do zachowania spokoju, odparł: “Ostatnią rzeczą, jakiej Izrael szuka w tym regionie od czasu swojego powstania, jest pójście na wojnę – szukamy pokoju”.

Hercog podkreślił, że Izrael nie dążył do wojny od czasu swojego powstania w 1948 roku. “Jesteśmy poszukiwaczami pokoju. Wielokrotnie dążyliśmy do pokoju z naszymi sąsiadami” – przekonywał, ale dodał, że atak na Izrael przeprowadzony przez palestyńską organizację Hamas uczynił to niemal niemożliwym. “Niestety, to wszystko zaczęło się 7 października, kiedy inny poplecznik Iranu, Hamas, przeprowadził niewiarygodnie brutalną masakrę na obywatelach Izraela, a reszta jest historią. Wiemy o tym. Powinniśmy więc spojrzeć na to z odpowiedniej perspektywy” – podkreślił prezydent.

Źródło: PAP Autor: Z Londynu Bartłomiej Niedziński
Fot. EPA/ATEF SAFADI

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij