Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Jej celem jest usprawnienie budowy na półwyspie muzeum, które ukaże heroizm żołnierzy broniącej II RP przed niemiecką agresją.
Prezydent Duda podpisał ustawę 1 sierpnia. Ma wejść w życie po 14 dniach. Sejm przyjął ją w lipcu.
„Przedmiotowa inwestycja będzie realizowana przede wszystkim ze względu na interes publiczny, jakim jest upowszechnienie wiedzy o bohaterskiej obronie Westerplatte we wrześniu 1939 roku oraz zapewnienie ochrony, utrzymania i rewaloryzacji zespołu obiektów architektury militarnej znajdujących się na tym terenie” – podała w oświadczeniu kancelaria – „Budowa muzeum będzie realizowana w szczególności ze środków budżetu państwa”.
Ustawa o budowie muzeum, którą posłowie PiS stworzyli w maju, od początku budziła duże emocje. Jej zwolennicy argumentowali, że usprawni ona proces budowy placówki muzealnej, która będzie miała wielkie znaczenie dla polskiej polityki historycznej. Oskarżali również władze Gdańska o to, że te dopuściły do degrengolady półwyspu.
Władze Gdańska twierdziły natomiast, że nowa ustawa jest próbą odebrania im władzy nad półwyspem i wykorzystania miejsca pamięci w celach politycznych. Prezydent Dulkiewicz napisała nawet list do Andrzeja Dudy, prosząc go o zawetowanie jej lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego. Podobne zarzuty stawiała opozycja.
Nowe muzeum, będące filią Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, będzie placówką plenerową. W czwartek rzecznik prasowy gdańskiego muzeum Aleksander Masłowski poinformował, że symboliczne objęcie budynku elektrowni na półwyspie oraz wmurowanie kamienia węgielnego będzie miało miejsce 1 września.