Najnowsze wiadomości z kraju

Prezydent Duda odniósł się do bezprawnego przejęcia telewizji publicznej. “Chciałbym, by w Polsce była przyzwoitość”

– Opozycja używa różnych środków, jakie są dla nich dostępne. Nie może podejmować decyzji jako rząd, nie ma większości w parlamencie, w związku z czym działa tak, jak może – powiedział prezydent Andrzej Duda w Radiu ZET, odnosząc się do protestu polityków PiS w siedzibie TVP.

Jednocześnie na platformie X (dawny Twitter) pojawił się wpis, w którym Głowa Państwa odnosiła się od kwestii bezprawnego przejęcia TVP:

– Każdy ma swoje obowiązki i zadania. Ja przede wszystkim zajmuję się sprawami bezpieczeństwa. W kwestii mediów publicznych przedstawiłem jasno swoje stanowisko. W sprawie Telewizji Publicznej podjąłem takie działania, jakie moim zdaniem powinien podjąć prezydent. Chciałbym, by w Polsce była przyzwoitość i praworządność. Nie może być tak, że Sejm wydaje uchwały i wg ministra konstytucyjnego zastępują one ustawy. Jeżeli rząd chce zmienić zasady prawne powoływania władz mediów publicznych, musi najpierw zmienić ustawę. Pominięto wczoraj przepisy obowiązującego prawa, co stanowi rażące naruszenie Konstytucji – napisał Prezydent.

Na antenie Radia Zet prezydent zapewnił, że wciąż jest otwarty na rozmowy z rządem o mediach publicznych. “Ja z ramienia obywateli i RP wykonuję mandat prezydenta. Zawsze jest taka możliwość, żeby rozmawiać o ważnych dla Polski sprawach po to, żeby te sprawy wyglądały lepiej. Ze mną można na ten temat rozmawiać zawsze” – podkreślił.

“Potrzebna jest tutaj na pewno dyskusja, ale przede wszystkim potrzebne jest przestrzeganie prawa i norm konstytucyjnych. Nikt rzetelny nie może powiedzieć, że ta sprawa jest przez rządzącą obecnie większość załatwiana w sposób rzetelny, bo nie jest” – stwierdził Duda. “Można było to załatwić na drodze parlamentarnej z zachowaniem kultury politycznej, a nie w sposób siłowy” – dodał.

Zapytany o trwający protest polityków PiS w siedzibie TVP powiedział, że bardzo martwi go ta sytuacja. “Opozycja używa różnych środków, jakie są dla nich dostępne. Nie może podejmować decyzji jako rząd, bo nie jest rządem, nie ma większości w parlamencie, w związku z czym działa tak jak może” – wskazał.

Prezydent przypomniał, że “kiedyś, przed i w czasie świąt Bożego Narodzenia mieliśmy okupację sali sejmowej, kiedy dzisiejsi rządzący byli opozycją. Wtedy oni okupowali, bo oni również wtedy protestowali przeciwko pewnym działaniom politycznym, które miały miejsce w Parlamencie. Dzisiaj mamy sytuację odwrotną. To po prostu demokracja, takie są reguły w demokracji” – ocenił.

Politycy PiS od wtorkowego wieczoru, kiedy Sejm podjął uchwałę ws. przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz PAP, przebywają rotacyjnie w siedzibie TVP. We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że politycy tej formacji będą robili w TVP dyżury po 10 osób. Poinformował również, że tworzony jest harmonogram tych dyżurów.

Źródło: Stefczyk.info za PAP Autor: Delfina Al Shehabi (PAP)
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

0 0

Pożar w warszawskim wieżowcu

0 0

10-latek przyznał się do morderstwa

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij