Publicystyka

Prezydent Chorwacji wstrzymał szczepienia na COVID-19? To fake news

Kilka dni temu w mediach społecznościowych pojawiła się informacja jakoby prezydent Chorwacji zdecydował się o wstrzymaniu akcji szczepień na COVID-19. Okazuje się, że to fake news.

Kilka dni temu w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie pokazujące fragment konferencji prasowej prezydenta Chorwacji Zorana Milanovica. Na nagraniu słychać jak dziennikarka mówi, że Chorwacja nie jest w wystarczająco wyszczepiona i z wynikiem 41% odbiega od unijnej średniej. „Mam to gdzieś. Jesteśmy wystarczająco wyszczepieni i wszyscy o tym wiedzą” – opowiedział prezydent – „Nie przekroczymy 50%. Niech odgrodzą nas drutami. Nie zrobią tego”. Nagranie było poprzedzone tytułem „Nigdy więcej szczepień” i opisem z którego wynika, że jego słowa świadczą, że Chorwacja kończy kampanię szczepień.

Jak zauważyli pracownicy portalu fakenews.pl nagranie zostało po raz pierwszy opublikowane przez twitterowy profil Zneveri, który powstał w maju zeszłego roku i obecnie jest obeserwowany przez blisko 19 tysięcy osób. Profil ten od początku neguje istnienie pandemii. Popularność zdobył gdy podała go dalej amerykańska dziennikarka i dietetyczka Gillian McKeith. Także w Polsce odbił się dość szerokim echem. Został udostępniony m.in. przez profil partii Korwin, a portal Najwyższy Czas poświęcił mu artykuł.

Problem w tym, że jak zauważyła agencja Reutersa prezydent pełni w Chorwacji rolę w dużym stopniu ceremonialną i nawet gdyby Milanovic był przeciwnikiem szczepień i chciał je zakończyć, to i tak nie miałby takich uprawnień. Nic nie świadczy również o tym, żeby rząd podjął takie kroki lub je planował. Co nie znaczy, że Milanowic chce – jego słowa były bowiem zmanipulowane obdarciem ich z szerszego kontekstu. Jak zauważył chorwacki dziennik Vecernji List z pełnej wypowiedzi prezydenta wynika, że jego zdaniem Chorwatów nie powinno się zmuszać do szczepień nakazami. We fragmencie jego odpowiedzi, który został usunięty, Milanovic mówi, że kiedy szczepionek jest więcej niż chętnych, to rola rządu się zakończyła. Podkreśla też, że szczepionki są skuteczne.

Prezydent Chorwacji przyjął szczepionkę 7 stycznia tego roku i wielokrotnie zachęcał obywateli do tego, żeby poszli w jego ślady. „Zaszczepcie się!” – nawołuje w tej samej wypowiedzi. Twierdzi również, że osoby które się nie zaszczepią mają większe szanse na zachorowanie – chociaż obiecuje, że społeczeństwo otoczy ich opieką. Także w udzielonym 28 sierpnia innym wywiadzie nawoływał do szczepień. „Zaszczep się, zaszczep się, zaszczep się, uwierz w naukę, bądź praktyczny, pomyśl o sobie” – mówił.

Źródło: Stefczyk.info na podst. fakenews.pl, Reuters Autor: WM
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij