Prezydent Biden Najnowsze wiadomości ze świata

Prezydent Biden: strzeżcie się, by nie popełnić błędów takich, jak Ameryka po 11 września

Nie pozwólcie, by pochłonął was gniew; byście nie popełnili błędów, które popełniła Ameryka po zamachach 11 września – oświadczył w środę prezydent USA Joe Biden na zakończenie wizyty w Izraelu. Prezydent zapewnił Izrael o niekończącym się wsparciu Ameryki, lecz apelował, by ten trzymał się zasad prawa konfliktów zbrojnych.

Podczas przemówienia w Tel Awiwie prezydent Biden mocno podkreślił solidarność Ameryki z Izraelem, ale też wyraźniej niż wcześniej przestrzegł Izraelczyków przed nadmierną i pochopną odpowiedzią na zamachy Hamasu.

“Przyjechałem do Izraela z prostym przesłaniem: nie jesteście sami, tak długo jak istnieją Stany Zjednoczone, a będą istniały na zawsze, nigdy nie pozwolimy wam, byście byli sami” – powiedział Biden. Jak dodał, zamachy Hamasu były najkrwawszym dniem dla Żydów od czasu Holokaustu, lecz w przeciwieństwie do Holokaustu, Ameryka nie pozostanie bezczynna.

“Świat wtedy na to patrzył i nic nie zrobił. Nie będziemy stać z boku i nic nie robić. Nie dzisiaj, nie jutro, nigdy” – zapewnił. Zapowiedział przy tym, że jeszcze w tym tygodniu zwróci się do Kongresu o “bezprecedensowy” pakiet środków na wsparcie dla Izraela, m.in. by zapewnić zasoby rakiet systemu obrony powietrznej Żelazna Kopuła.

Biden powtórzył też swoje wcześniejsze twierdzenie na temat odpowiedzialności palestyńskich terrorystów za tragedię w szpitalu w Gazie.

“W oparciu o informacje, które dotąd widzieliśmy, wygląda to na wynik błędnie wystrzelonej rakiety przez grupę terrorystyczną w Gazie” – powiedział.

Prezydent USA po raz kolejny wyraził szok z powodu brutalności ataków Hamasu i dodał, że biorąc pod uwagę proporcje ludności były one dla Izraela tym, co piętnaście zamachów z 11 września dla Ameryki.

“Nie można patrzeć na to, co się tu stało waszym matkom, ojcom, dziadkom, synom, córkom, dzieciom, nawet niemowlakom i nie wołać o sprawiedliwość. Sprawiedliwości musi stać się zadość” – powiedział prezydent, lecz dodał: “Przestrzegam was, podczas gdy czujecie ten gniew, nie pozwólcie, by was pochłonął. Po 11 września my w Stanach Zjednoczonych, choć dążyliśmy do sprawiedliwości i ją otrzymaliśmy, popełniliśmy też błędy”.

Biden zaznaczył, że w przeciwieństwie do Hamasu, Izrael powinien trzymać się “nie prawa terrorystów, lecz prawa wojny” i musi zadać sobie ciężkie pytania na temat swoich operacji wojskowych, by mieć “jasność na temat celów i szczerą ocenę tego, czy ścieżka, na której jesteście, doprowadzi do osiągnięcia tych celów”.

Prezydent Biden ogłosił też przeznaczenie dodatkowych 100 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Zachodniego Brzegu i Gazy, a także powiedział, że podczas rozmów z izraelskim rządem wezwał do utworzenia korytarza pozwalającego na dostarczenie pomocy humanitarnej.

“Podstawowe porozumienie jest takie, że będą inspekcje i że pomoc powinna iść do cywilów, a nie do Hamasu, a uzgodniona pomoc humanitarna będzie mogła zacząć być dostarczana z Egiptu do Gazy” – powiedział.

Biden podkreślił też, że Hamas nie reprezentuje Palestyńczyków i opowiedział się za utworzeniem państwa palestyńskiego.

“Pozostańmy na ścieżce takiej, by Izraelczycy i Palestyńczycy mogli mieć zarówno bezpieczeństwo i godność, jak i pokój. Dla mnie to oznacza rozwiązanie dwupaństwowe i dalszą pracę nad integracją Izraela z sąsiadami” – powiedział.

Wystąpienie Bidena było ostatnim oficjalnym punktem jego jednodniowej wizyty w Izraelu. Według Białego Domu, w drodze powrotnej z Izraela Biden ma odbyć rozmowy z prezydentem Egiptu i królem Jordanii na temat sytuacji cywilów w Gazie. Miał on pierwotnie spotkać się z nimi w środę w Ammanie, lecz szczyt został odwołany ze względu na eksplozję w szpitalu w Gazie.

Źródło: PAP Autor: Oskar Górzyński
Fot. EPA/MIRIAM ALSTER

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij