Najnowsze wiadomości ze świata

Prezydent Biden oficjalnie zakończył pandemię w USA

Prezydent Biden oficjalnie zakończył wprowadzony powodu pandemii stan wyjątkowy. Wcześniej odpowiednią rezolucję przyjął Kongres.

Stany wyjątkowe, tzw. national emergency, pozwalają amerykańskiemu rządowi w wyjątkowych sytuacjach na działania, które normalnie są zagrożone. Są wprowadzane przez prezydentów z powodu wojen, klęsk żywiołowych, napiętej sytuacji międzynarodowej etc., aby uprościć w takiej sytuacji rządową odpowiedź. Obowiązują przez rok, ale aktualny prezydent może je przedłużyć na kolejny. Wprowadzono ich aż osiemdziesiąt, z czego 41 nadal obowiązuje. Najstarszy z obowiązujących, który umożliwił zamrożenie irańskich aktywów, został wprowadzony w 1979 roku przez prezydenta Cartera.

13 marca 2020 roku Donald Trump wprowadził stan wyjątkowy związany z pandemią chińskiego koronawirusa. Dał on poszczególnym stanom dostęp do dodatkowych funduszy federalnych na walkę z pandemią oraz umożliwił zawieszanie przepisów, które mogą ją utrudnić – na przykład dotyczących teleporad czy pracy lekarzy poza rodzinnym stanem. Część jego zapisów została już wycofana, ale inne nadal obowiązywały.

Jakiś czas temu Republikanie przedstawili w Kongresie projekt rezolucji, która by go oficjalnie zakończyła. Było to działanie w dużym stopniu symboliczne, bowiem sam z siebie miał przestać obowiązywać za kilka tygodni. Udało im się pozyskać poparcie sporej części Demokratów, więc ich rezolucja przeszła przez Izbę w lutym, a w marcu przez Senat.
Biden nie ukrywał, że ta rezolucja mu się nie podoba. Nie skorzystał jednak z prawa weta i ją podpisał, co oficjalnie zakończyło stan wyjątkowy w USA. Nadal obowiązuje jednak tzw. public health emergency, która ma się skończyć 11 maja. Biden podpisał tę rezolucję bez fanfar, za zamkniętymi drzwiami, a na stronie Białego Domu znalazła się o tym tylko jednozdaniowa informacja.

Wcześniej jego administracja ogłosiła, że kiedy stało się jasne, że Kongres chce zakończyć stan wyjątkowy, przyspieszyli prace nad powrotem do normalności. Zdecydowali na przykład, że prowadzony przez Departament Budownictwa Mieszkalnego i Rozwoju Mieszkalnictwa program darowania czynszów skończy się w maju, a Departament Weteranów będzie znów wymagał wizyt u lekarza celem potwierdzenia praw do rent. Wyjątkiem będą teleporady – w zeszłym roku Kongres zgodził się na przedłużenie o dwa lata wprowadzonych w trakcie stanu wyjątkowego zasad.

Źródło: Stefczyk.info na podst. AP Autor: WM
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij