Najnowsze wiadomości z kraju

Prezydent: Ambasador RP przy NATO wystąpi z wnioskiem o uruchomienie art. 4 Traktatu o NATO

– Działamy w sposób sumienny i rozważny. Sojusznicze zobowiązania wobec nas są podtrzymywane – zapewnił prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu BBN i konsultacjach ze światowymi przywódcami.

Prezydent rozpoczął swoje wystąpienie od złożenia kondolencji dla rodzin dwóch zabitych Polaków, którzy zginęli w wyniku wtorkowej eksplozji.  Następnie prezydent poinformował, że odbył w ostatnich godzinach szereg konsultacji ze światowymi przywódcami. Rozmawiał m.in. z Joe Bidenem, Wołodymyrem Zełenskim i Jensem Stoltenbergiem.

– Prezydent Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone są z nami i dotrzymują sojuszy. USA stoją z nami na straży bezpieczeństwa – podkreślił Andrzej Duda.

– Wszystkim przywódcom opisałem sytuację: są prowadzone czynności śledcze na miejscu wybuchu. Joe Biden zadeklarował, że udzieli nam wsparcia w postaci amerykańskich ekspertów, którzy pomogą nam w badaniu miejsca tego zdarzenia – dodał.

Andrzej Duda przekazał, że “nie mamy w tej chwili jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił tę rakietę”.

–  Prowadzone są czynności śledcze. Najprawdopodobniej była to rakieta produkcji rosyjskiej – powiedział.

NATO – jak wskazał prezydent – pozostaje w związku z tym zdarzeniem w stanie podwyższonej gotowości.

– Wzmocniliśmy gotowość polskich sił zbrojnych, także obrony powietrznej. Nasze samoloty będą wspierane przez samoloty sojusznicze. Działamy spokojnie i w sposób rozważny – podkreślił prezydent.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij