Najnowsze wiadomości z kraju

Prezes PiS: Tusk i jego koledzy proponują nam w istocie koniec demokracji i hegemonię Niemiec

Tusk i jego koledzy proponują nam w istocie koniec demokracji; plan tak zwanej demokratycznej opozycji to Unia Europejska pod wodzą Niemiec i Niemcy jako państwo o światowych wpływach; ale to nie jest nasz plan – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

W środę Kaczyński spotkał się z działaczami i sympatykami partii w Siedlcach. W swoim wystąpieniu ocenił, że Polska szybko się rozwija. “Jeżeli sądzicie, że to wszystkich cieszy, to się mylicie” – stwierdził.

“Chociaż oczywiście nikt nam tego mówi. Pewne – jak można powiedzieć – stereotypy, albo mówiąc inaczej paradygmaty polityczne trwają; trwają także w Niemczech” – dodał. Odniósł się do koncepcji z początku XX wieku autorstwa niemieckiego teoretyka Friedricha Naumanna dotyczącej Europy Środkowej. “Polski wtedy nie było, ale w jego książce Polska była jako państwo przywrócona, tylko oczywiście była dużo mniejsza niż ta dzisiejsza. Miała być pod pełnym nadzorem Niemiec, i miała się rozwijać, ale zawsze tak, by być daleko za Niemcami. Obawiam się, że to w bardzo wielu niemieckich umysłach tkwi dalej; otóż, szanowni państwo – nie, nie i jeszcze raz nie” – powiedział Kaczyński.

Jak dodał, “plany, który kanclerz (Niemiec Olaf – PAP) Scholz przedstawia zupełnie wprost, to znaczy: Unia Europejska pod wodzą Niemiec, Niemcy jako państwo nawet o światowych wpływach – to jest ich plan, ale to nie jest nasz plan”. “Natomiast to jest plan tak zwanej demokratycznej opozycji” – ocenił. Jak mówił, dzielenie ugrupowań na demokratyczne i niedemokratyczne to praktyka z lat czterdziestych, kiedy takim rozróżnieniem posługiwały się władze komunistyczne.

“My takiej demokracji, jaka ostatecznie zaczęła być budowana po wyborach w 1947 roku, naprawdę już nie chcemy. A Tusk i jego koledzy – choć można powiedzieć, że on sam jest wodzem tego typu narracji – oni nam proponują, nie wprost, bo mówią o demokracji, ale proponują w gruncie rzeczy koniec demokracji. Jak oni będą prezesa NBP, TK, wyprowadzać siłą od razu, bez procedur, no to co to znaczy? – to znaczy, że nie ma żadnej praworządności, że konstytucja służy do tego samego, co w okresie komunistycznym” – stwierdził Kaczyński.

“Nie dajcie się na to nabrać. W Polsce jest w tej chwili tak, że dla demokracji – to znaczy prawa każdego legalnego stronnictwa do władzy, a nie tylko istnienia, nie tylko do zabiegania u obywateli o poparcie – jest nasza partia, jest PiS i obóz Zjednoczonej Prawicy” – oświadczył prezes PiS.

Kaczyński odniósł się również do zwiększania wydatków na obronność i działań MON. “Jesteśmy w sojuszu, i to jest bardzo ważne, ale pamiętajcie, że bronieni są ci, którzy się sami bronią. Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby Putinowi się udało nie w 3 dni, nie nawet w 3 tygodni, niech będzie że w 2 miesiące. Dzisiaj sprawa Ukrainy byłaby poważnym problemem dyplomatycznym, byłyby protesty, może jakieś sankcje – ale w gruncie rzeczy sprawa byłaby załatwiona. A ponieważ oni się bronią, bardzo dzielnie i bardzo skutecznie, w związku z tym ta sprawa trwa, i mają wszelka szansę, by tę wojnę wygrać” – mówił.

“Wyobraźcie sobie, że Ukraińcy jeszcze przed rozpoczęciem wojny mieliby HIMARSy, nasze Kraby, armaty amerykańskie, mieli Abramsy i czołgi koreańskie w dużej liczbie, więcej samolotów – to sądzicie, że byliby zaatakowani? Otóż nie proszę państwa, byłby tam pokój. My chcemy właśnie tego; nie chcemy wojny – chcemy odstraszyć” – zwrócił się do słuchaczy.

Jak dodał, by to osiągnąć, trzeba wydawać “bardzo dużo” na obronę. Wskazał, że pod względem nominalnych wydatków Polska wydaje obecnie 3,5 razy więcej na zbrojenia.

Źródło: PAP Autor: Mikołaj Małecki, Rafał Białkowski
Fot. PAP/Przemysław Piątkowski

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij