Najnowsze wiadomości z kraju

Prezes IPN-u odpowiada Trzaskowskiemu. “W tym gabinecie, w tej instytucji, w Warszawie, krzyż będzie nadal wisiał”

Dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, odpowiedział na zarządzenie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Przypomnijmy, włodarz stolicy w ub. tygodniu wydał zarządzenie o “świeckości urzędów”, domagając się “nieeksponowania krzyży” w przestrzeni publicznej. Szef IPN-u skrytykował ten pomysł w ostrym wystąpieniu.

Trzaskowski, mówiąc o wydanym zarządzeniu ws. “świeckości urzędu”, podkreślił, że przestrzenie, w których są obsługiwani Warszawiacy, powinny być neutralne. Zaznaczył, że wytyczne ws. nieeksponowania krzyży nie dotyczą szpitali, szkół czy ośrodków pomocy społecznej.

O rozporządzeniu prezydenta stolicy informowała jako pierwsza Gazeta Wyborcza, która opisała podpisane przez prezydenta stolicy przed jego formalnym ogłoszeniem.

– Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce zakazuje krzyży w urzędzie, a urzędnikom eksponowania symboli religijnych na biurkach.

Do rozporządzenia Trzaskowskiego odniósł się prezes Instytutu Pamięci Narodowej:

– W tym gabinecie, w tej instytucji @ipngovpl, tak – w Warszawie, krzyż będzie nadal wisiał. Krzyż – symbol zwycięstwa dobra nad złem, poświęcenia, miłości Boga do człowieka, miłosierdzia. Krzyż, który nie przeszkadzał ambasadorom Izraela, Palestyny, Indii, Pakistanu, czy Mongolii (etc.). Krzyż, który nie przeszkadza Tym, którzy nie mają łaski wiary, Boga szukają, Tym, dla których jest symbolem obojętnym. Przeszkadza prezydentowi polskiej stolicy – Warszawy. To nie jest tolerancja, to jest brak tolerancji – napisał w serwisie X dr Karol Nawrocki.

Wcześniej, w czasie konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości w Tomaszowie Mazowieckim, rozporządzenie Trzaskowskiego krytykował także prezes PiS Jarosław Kaczyński.

– Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi – komentował lider Zjednoczonej Prawicy.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij