Najnowsze wiadomości z kraju

Premier przedstawia nowe zasady bezpieczeństwa. Wiadomo, do kiedy będą zamknięte szkoły i gastronomia

Szkoły zamknięte do 23-24 grudnia, a placówki gastronomiczne, siłownie, teatry czy kina do 27 grudnia – poinformował Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. Polityk wskazał, iż czeka nas okres “100 solidarności” w walce z pandemią.

Podczas sobotniej konferencji premier Mateusz Morawiecki wskazywał, że choć od kilku dni obserwujemy względną stabilizację wzrostu zakażeń, to jednak sytuacja nadal jest bardzo poważna. “Wirus dalej zbiera śmiertelne żniwo” – mówił polityk, który zapewnił, iż cały czas są dokładane wszelkie starania w celu zwiększenia liczby dostępnych łóżek oraz respiratorów. Jak powiedział, dziś mamy ponad 37 tys. łóżek, z czego ok 40 proc. jest wolnych i czeka na pacjentów. Mamy też – jak dodał – 3 tys. respiratorów i kilkaset z nich “jest bez pacjentów”.

Dzisiaj wiemy, że wiele naszych przewidywań było błędnych, wiemy, że wiele analiz, wiele prognoz, które prowadziliśmy my, nasi specjaliści, eksperci nie sprawdziły się – przyznał Morawiecki.

Premier stwierdził, że choć sytuacja jest bardzo trudna, to jednak we wszystkich krajach europejskich panuje “dobry nastrój”, pełny optymizmu w walce z pandemią. Dodał, że skuteczną bronią przeciwko wirusowi jest dyscyplina, przestrzeganie zasad sanitarnych oraz solidarność. Przyznał też, iż przed nami okres “100 dni solidarności”, na końcu którego najprawdopodobniej będziemy mieli już skuteczną szczepionkę na SARS-Cov-19.

Szef rządu potwierdził także, że szkoły będą zamknięte do 23-24 grudnia oraz dodał, że ferie w obecnym roku szkolnym 2020/2021 będą skumulowane i odbędą się w jednym terminie pomiędzy 4-17 stycznia. Celem tego jest zmniejszenie ruchu turystycznego, który mógłby skutkować wzrostem zakażeń. Wraz z końcem ferii powinny pojawić się także pierwsze szczepionki na koronawirusa.

-Dokonujemy analizy, która ma objąć zarówno nasze zdrowie, uratowanie jak najwięcej istnień ludzkich, ale również uratowanie milionów miejsc pracy. Dlatego zdecydowaliśmy, że od przyszłej soboty placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki – Placówki gastronomiczne, z branży wydarzeń kulturalnych, kina, teatry, ale także siłownie i kluby fitness będą zamknięte również w okresie przedświątecznym, do 27 grudnia; przed świętami poinformujemy, co dalej.

Premier zaapelował także, aby w tym roku święta Bożego Narodzenia odbywały się w skromnym, małym gronie rodzinnym.

Ogłoszono także nowe zasady bezpieczeństwa. Według Kancelarii Premiera, kompleksowy plan działania na nadchodzący czas obejmuje “etap odpowiedzialności” – od 28.11 do 27.12 oraz “etap stabilizacji” – najwcześniej od 28 grudnia, jeśli spadnie liczba zachorowań. Zgodnie z nimi, jeśli średnia dzienna liczba zakażeń z ostatnich 7 dni osiągnie ok. 19 tysięcy nowych przypadków, wówczas wprowadzone zostaną zasady strefy czerwonej. Gdy liczba ta wyniesie ok. 9,4 tysięcy, będą obowiązywały zasady strefy żółtej. Warunki strefy zielonej zostaną wprowadzone, gdy średnia liczba zakażeń z ostatnich 7 dni wyniesie ok. 3,8 tysięcy nowych przypadków. Jednocześnie minister zdrowia Adam Niedzielski dodał, iż w przypadku wzrostu liczby zakażeń rozważane będzie wprowadzenie narodowej kwarantanny.

Szczegółowe informacje dotyczące nowych zasad bezpieczeństwa zostały omówione na portalu gov.pl. (LINK)

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij