Najnowsze wiadomości z kraju

Premier zapowiada luzowanie kolejnych obostrzeń. Niektóre zmiany już od niedzieli

 – Wszyscy czekaliśmy na moment oddechu po III fali i jest on teraz na wyciągnięcie ręki, bodane są coraz lepsze. Musimy wciąż zachowywać czujność, ale przybywa też zaszczepionych. Na początku czerwca pobiliśmy rekord – ponad 620 tys. szczepień dziennie. Już od 13 czerwca chcemy wprowadzić nowe zmiany w obostrzeniach, a od 26 czerwca kolejne zmiany na okres wakacyjny. W najbliższych dniach otworzymy PGENarodowy dla strefy kibica na EURO2020 – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. 

Premier zapowiedział kolejne luzowanie obostrzeń, które ma nastąpić już od najbliższej niedzieli. Od 13 czerwca więcej osób będzie mogło przebywać w kościołach – połowa miejsc będzie mogła być zajęta. Szef rządu zapowiedział też  otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach. Dozwolona będzie m.in. sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Kolejne zmiany rząd zapowiedział na 26 czerwca i mają one obowiązywać do końca sierpnia.

Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia.

Co jeszcze się zmieni?

Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m².
Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
Dyskoteki – maksymalnie 150 osób.
Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia – maksymalnie 150 osób.
Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos.
Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
Kina i teatry – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
Hotele – maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia.
Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia.
Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Ważne! Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

Źródło: stefczyk.info/Kancelaria Premiera Autor:
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij