Najnowsze wiadomości z kraju

Premier przedstawił propozycje dla rolników w ramach Polskiego Ładu

Przywrócenie godności rolników, uwolnienie handlu detalicznego i odchudzenie biurokracji dla rolników. To niektóre elementy rozwiązań  Polskiego Ładu dotyczące rolnictwa.

W sobotę w Balicach koło Krakowa odbyła się debata „Polski Ład. Od pola do stołu”, podczas której zostały przedstawione rozwiązania dla rolników. Propozycje, które zaprezentowali przedstawiciele rządu, to część Polskiego Ładu, który ma pomóc w nowej rzeczywistości po pandemii.

Podczas przemówienia poprzedzającego debatę premier zapewnił, że „rolnictwo polskie jest nie tylko oczkiem w głowie” Polskiego Ładu, „ale w ślad za naszymi słowami idą czyny, idą środki, idą pieniądze”. Jak dodał, „będziemy z całą pewnością wspierać (rolników – PAP) poprzez różne programy”. W dalszej części premier wymienił kilka rozwiązań dla rolników zawartych w Polskim Ładzie.

„Po raz kolejny zwiększamy poziom środków dopłat do paliwa dla rolników ze 100 zł na 110 zł i to konkretnie mogę podać datę – od 1 stycznia 2022. Za pół roku ta nowa regulacja będzie już ujęta w budżecie państwa polskiego na kolejne lata” – zapewnił Morawiecki.

Po drugie – jak mówił – „uwolnimy rolniczy handel detaliczny dla mniejszych gospodarstw rolnych, ale także dla średnich”. „To ważny kierunek ich działań i sprzedaży, zwiększymy szansę na sprzedaż ich produktów detalicznych nie tylko w miejscu wytworzenia, ale także jeszcze dalej. Korzystamy tutaj z rozwiązań austriackich i kilku innych krajów członkowskich” – powiedział.

Trzecie rozwiązanie to ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Czwarte – kodeks rolny, „który jasno określi zasady gospodarowania, podstawowe prawa rolników, a także zabezpiecza – zwłaszcza mniejszych i średnich właścicieli rolnych”.

„Po piąte – mniej biurokracji. Jedno e-okienko elektroniczne, internetowe okienko dla tych, którzy z internetu korzystają. Minister rolnictwa dostał ode mnie jednoznaczne zadanie – odchudzić biurokrację dla rolników, maksymalnie zmniejszyć ilość formularzy, uprościć” – podkreślił premier. Jak dodał, „każda rubryczka mniej to dziesiątki tysięcy rolników, którzy mają więcej czasu na to, co jest ważne, czyli na pracę, na przemyślenia w swoim gospodarstwie i na odpoczynek”.

Po szóste – jak powiedział premier – to stworzenie centralnego systemu informatycznego zasobu państwowej ziemi. Siódme rozwiązanie to „kolejny krok w cyfryzacji polskiej wsi, czyli system pozwalający na zidentyfikowanie żywności”.

Dziewiąte rozwiązanie – jak zaznaczył szef rządu – ma zagwarantować rolnikom „większą swobodę pracy”, a dziesiąte – dotyczyć rozwiązań cywilizacyjnych dla wsi, jak np. program wodno-kanalizacyjny.

Szef rządu zaznaczył, iż jest głęboko przekonany, że polska wieś to nie tylko „rozsadnik polskiej kultury, to nie tylko depozytariusz polskiej kultury, polskiej wiary, ale polska wieś jest również rozsadnikiem nowoczesności” – powiedział. „Tej zdrowo rozumianej nowoczesności, a najlepszym dowodem tego jest wielki sukces polskiej wsi, polskiego rolnika na arenie międzynarodowej, w szczególności w UE” -podkreślił.

Morawiecki powiedział, że w nowej perspektywie finansowej do polskich rolników trafi ponad 34 mld euro.

„To około 150 mld zł, które pójdą na bezpośrednie wsparcie rolników, wyrównanie dopłat z hektara do średniej unijnej, ale także na rozwój polskiej wsi” – mówił premier, wskazując takie projekty jak m.in. program małej retencji i meliorację, które mają pomóc rolnikom zabezpieczyć się przed przyszłymi klęskami suszy. Według Morawieckiego środki będą mogły być wykorzystywane również na „rozwój parku maszynowego i infrastruktury na wsi”.

Rozwiązania dla rolników skomentował także obecny w Balicach minister rolnictwa Grzegorz Puda. Szef resortu odniósł się m.in. do projektu ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym. „To ustawa, która tak naprawdę ma przywrócić pewną godność, godność rolnika, godność rodzinnym gospodarstwo rolnym, po to, aby rolnicy mogli czuć się bezpiecznie, aby byli przekonani o tym, że ich działalność w terenach wiejskich przynosi efekty nie tylko im, ich rodzinom, ale również wszystkim Polakom i wszystkim konsumentom” – powiedział Puda.

Jak mówił, ta ustawa jest jednym z narzędzi, które będzie pomagało rolnikom w ich pracy. „Ale także w funkcjonowaniu wszystkich tych małych i średnich gospodarstw, o których mówił pan premier, czyli tych gospodarstw, które tak naprawdę przez wiele lat miały o wiele trudniej niż te duże gospodarstwa” – zaznaczył minister rolnictwa.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. PAP

Polecane artykuły

0 0

“Willkommenskultur 2.0+ to droga donikąd”

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij