premier zaproponował dodatkowe środki dla gmin Najnowsze wiadomości z kraju

Premier proponuje dodatkowe środki dla gmin. Warunkiem frekwencja w wyborach

Premier zaproponował dodatkowe środki dla gmin. Warunkiem jest przekroczenie w wyborach frekwencji na poziomie 60 proc. Mowa o 250 tys. zł m.in dla Kół Gospodyń Wiejskich lub zespołów sportowych. 

Premier Morawiecki spotkał się w Karminie (woj. wielkopolskie, gmina Dobrzyca) z przedstawicielami Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas wydarzenia zaproponował dodatkowe środki dla gmin za wysoką frekwencję w wyborach.

“Aby ta frekwencja była jak najwyższa, proponujemy dla wszystkich gmin w powiatach do 20 tys., dodatkowe środki – 250 tys. zł dla Kół Gospodyń Wiejskich lub zespołów sportowych, jeżeli się przekroczy pułap frekwencyjny 60 proc. Pójdźcie do wyborów, głosujcie w referendum w najbliższą niedzielę. To niezwykle ważna sprawa” – powiedział szef rządu.

Zwrócił także uwagę, że do takiej gminy, jak gmina Dobrzyca trafiło “bezprecedensowo dużo środków”. “Tyle środków, ile wcześniej, nigdy nie trafiło. Tutaj były inwestowane pieniądze w sale gimnastyczne, w inwestycje wodno-kanalizacyjne czy drogowe” – wskazał szef rządu.

„Ale często tam, w Warszawie, mądre głowy mówią, że Polakom brakuje takiego poczucia społecznego obywatelstwa, zaangażowania się w lokalne sprawy. To wiecie co, wyjedźcie tam spoza tych swoich biurek w Warszawie, przyjedźcie tutaj, do takich gmin jak Dobrzyca i zobaczycie co to jest prawdziwa aktywność obywatelska. To jak tutaj tętni życiem, ta piękna część Wielkopolski, to serce rośnie” – mówił.

„Chciałbym też, żeby tereny wiejskie, miejsko-wiejskich gmin, tych mniejszych, które zwykle w wyborach są niedoreprezentowane, mniej, rzadziej chodzą do wyborów, bo lokal wyborczy jest dalej, żeby ta energia popchała wszystkich ludzi do wyborów. Zwłaszcza właśnie tych, którzy do tej pory nie poszli, a którzy widzą zmiany wokół siebie. Rozejrzyjcie się drodzy państwo. W gminach, powiatach, sołectwach Polski lokalnej – to była Polska zwijana” – mówił premier.

“Ponad połowa posterunków policji zamknięta. Co to oznaczało dla bezpieczeństwa Polaków na granicach, na ulicach miast, miejscowości takich jak właśnie Dobrzyca czy Karmin? Oznaczało to mniejsze bezpieczeństwo” – dodał szef rządu.

Twarde weto dla nielegalnej imigracji

Premier ocenił także obecną sytuację na Bliskim Wschodzie, w Izraelu. Jego zdaniem “setki tysięcy muzułmańskich migrantów będą migrowały do Europy”. “My stawiamy twardą tamę. Na ostatniej Radzie Europejskiej powiedziałem: twarde weto dla nielegalnej imigracji. I tego się będziemy trzymali tak długo, jak rząd PiS będzie kierował sprawami kraju” – zapewnił.

Premier przypomniał także “to, co udało się zmienić i zrobić dobrego w życiu społecznym rodzin”. Wymienił m.in. programy 500 plus i 800 plus, 13. i 14. emeryturę. Wspomniał również o skróceniu wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. “To też przecież niezwykle ważna sprawa, bo wiemy, że nasi poprzednicy z PO podnieśli wiek emerytalny i nie miejmy złudzeń chcą podnieść wiek emerytalny z powrotem” – ocenił szef rządu.

Premier dziękuje kobietom

Zwracając się do przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich premier podziękował im za zaangażowanie z życie lokalnych społeczności. „Kobietom gospodarskim i wyjątkowym, chciałbym raz jeszcze podziękować, bo to wy na tych trzech etatach często, czyli praca zawodowa, potem praca w domu, i jeszcze ten trzeci etat, ten dobrowolny etat, czyli praca we wspólnotach lokalnych, praca w świetlicach takich pięknych jak ta, którą tutaj miałem możliwość oglądnąć, ale właśnie praca w Kołach Gospodyń Wiejskich, to jest coś niesamowitego” – podkreślił.

„Dziękuję za waszą energię, za wasz uśmiech, za wasz wysiłek. Uczę się tego od was, bardzo wam za to dziękuję i bardzo proszę o jak największą waszą aktywność w społecznościach lokalnych, bo to budzi tego ducha polskości, ducha patriotyzmu wszędzie, w każdym zakątku Polski” – dodał.

W trakcie wizyty w Wielkopolsce premier odwiedzi także m.in. Kalisz.

Zobacz też:

Premier udostępnił trailer filmu o swojej młodości i dzieciństwie.

Źródło: PAP Autor: ajw/ ksi/ ktl/ par/
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij