Premier: podniesienie przez Fitch prognozy wzrostu PKB wskazuje na skuteczność naszych działań Wiadomości gospodarcze z kraju i świata

Premier: podniesienie przez Fitch prognozy wzrostu PKB wskazuje na skuteczność naszych działań

Podniesienie przez agencję ratingową Fitch prognozy wzrostu polskiego PKB do poziomu 4 proc. w 2019 roku oraz 3,5 proc. w 2020 roku pokazuje, że nasze działania są skuteczne – napisał w środę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Agencja ratingowa Fitch w podwyższyła w środę prognozy tempa wzrostu PKB Polski na 2019 r. do 4,0 proc. z 3,8 proc. w grudniu, a na 2020 r. do 3,5 proc. z 3,0 proc., w związku z zapowiedzianą stymulacją fiskalną – wynika z raportu agencji.

“Podniesienie przez agencję ratingową Fitch prognozy wzrostu polskiego PKB do poziomu 4 proc. w roku 2019 oraz 3,5 proc. w 2020 pokazuje, że nasze działania są skuteczne, a Polska jest doceniana przez ekspertów, którzy widzą w nas jednego z liderów wzrostu gospodarczego w Europie” – napisał na Twitterze premier.

W raporcie napisano, że agencja podwyższyła prognozy wzrostu, “pomimo naszych nieco gorszych poglądów na gospodarkę eurozony, z uwagi na przedwyborczą stymulację fiskalną o wartości ok. 2 proc. PKB”.

Zdaniem agencji rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie oraz dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów podbiją konsumpcję, co częściowo skompensuje przewidywany przez agencję wzrost importu.

“Wpływ proponowanych zmian w opodatkowaniu jest mniej klarowny, jednak będą one wspierać wzrost gospodarczy” – dodano.

Agencja zrewidowała również prognozy ścieżki stóp procentowych i nie spodziewa się ich zmian w Polsce do końca 2020 r., głównie w związku z niską presją inflacyjną w kraju oraz zmianą prognoz dla ścieżki stóp proc. w strefie euro.

Fitch nie przedstawił nowych prognoz dla wskaźników fiskalnych.

Agencja w styczniu prognozowała deficyt sektora finansów publicznych Polski na 2019 rok na poziomie 1,7 proc. PKB, a na 2020 r. na poziomie 2,3 proc. PKB.

Na początku marca Fitch ocenił, że w przypadku braku działań kompensujących wzrost wydatków oraz przy prawdopodobnym spowolnieniu wzrostu dochodów budżetowych w Polsce istnieje ryzyko, że w 2020 r. deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie w okolice 3 proc. PKB, czyli unijnego kryterium procedury nadmiernego deficytu.

 

 

Źródło: PAP Autor: Aneta Oksiuta
Fot. PAP/Marcin Obara

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij