Najnowsze wiadomości z kraju

Premier po spotkaniu z opozycją w sprawie Białorusi: to była bardzo dobra dyskusja

Zakończyło się spotkanie szefa rządu z przedstawicielami opozycji, dotyczące sytuacji na Białorusi i stanowiska, jakie powinna zająć Polska w związku z wydarzeniami u naszego wschodniego sąsiada. Według Mateusza Morawieckiego, przedstawiciele wszystkich uczestniczących w spotkaniu stronnictw zgodzili się, że w interesie Polski leży by Białoruś pozostała suwerenna i niepodległa.

– Wymieniliśmy się bardzo różnymi poglądami, które miały jeden mianownik. Białoruś powinna być suwerenna. Dziękowałem przedstawicielom opozycji, a oni dziękowali nam za aktywność w tym zakresie. Sprawa Białorusi przekracza prawdopodobnie jedną lub więcej kadencji parlamentu. Wiemy dokładnie, jak długo ciągną się niezałatwione sprawy na Ukrainie. W takich okolicznościach Polska, rząd polski wraz z opozycją mają obowiązek dbać o polskie interesy. Suwerenna Białoruś leży w najlepiej pojętym interesie państwa polskiego i w interesie sąsiadów. Cieszę się, że dzisiaj razem z przedstawicielami opozycji daliśmy wyraz tego, co może w ostatnich 30 latach za rzadko występowało . W sprawach najważniejszych dla naszej ojczyzny – dot. bezpieczeństwa i pokoju – potrafiliśmy budować konsensus. Podczas wydarzeń ukraińskich podobne zdanie reprezentował prezydent Kwaśniewski, a następnie prezydent Kaczyński i prezydent Komorowski  – zaznaczył szef rządu podczas konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że poinformował opozycję o zakresie dotychczasowych działań rządu odnośnie Białorusi i przedstawił plany działań, które mają zostać podjęte.

– Chcę zadeklarować, że w przypadku Polski 50 mln zł będzie przeznaczone na wzmocnienie niezależnych mediów, organizacji pozarządowych, wsparcie osób bitych i torturowanych na Białorusi. Już 10 sierpnia zaapelowałem o zwołanie specjalnego posiedzenia w ramach Rady Europejskiej. Do tego spotkania doszło 19 sierpnia. Rozmawialiśmy właśnie głównie o Białorusi. Tam także przedstawiłem wraz z naszymi litewskimi przyjaciółmi postulaty – co należy zrobić, aby pomóc społeczeństwu obywatelskiemu Białorusi. Dzisiaj przedstawiłem te kwestie również przedstawicielom opozycji i w ogromnej większości spotkały się one z potwierdzeniem naszego kierunku działania. Zobowiązałem się do tego, że w przeciągu kilku dni pokażemy kalendarium działań zaangażowania Polski w ramach tych punktów, które przedstawiłem w Sejmie: pomoc osobom represjonowanym, pomoc dla studentów białoruskich, przyspieszenie procedur wjazdowych i wizowych. W kontekście studentów J. Protasiewicz zaproponował, żeby procedury, które zaproponowaliśmy, objęły również stworzenie e-learningowego systemu kształcenia. Myślę, że to bardzo dobry pomysł – powiedział premier.

Szef rządu zaznaczył, że ogromną rolę we wsparciu Białorusinów odgrywa dziś “Solidarność”, związek, który przyczynił się do upadku komunizmu.

– Warto podkreślić rolę NSZZ Solidarność. To nasz związek zawodowy, który 40 lat temu wyznaczył kamień milowy na drodze do polskiej wolności. Dzisiaj Pan Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, stara się animować działania na forum międzynarodowym, a także nawiązywać kontakty z komitetami strajkowymi, ze związkowcami i pracownikami strajkujących zakładów na Białorusi. Wiemy, jak ci pracownicy są szykanowani, chcemy im pomagać. Apelujemy o dialog w ramach relacji wewnętrznych białorusko-białoruskich. Nikt w Polsce nie popiera reżimu, który fałszuje wybory, a opozycję torturuje i zmusza do milczenia, zamykając w więzieniach. Podczas dzisiejszego spotkania przedyskutowaliśmy kolejne kroki i możliwe scenariusze – podkreślił Morawiecki.

Premier wskazał, że cała opozycja wraz z polskim rządem wspólnie apeluje o uwolnienie więźniów politycznych.

Chcemy zapewnić, że nasza pomoc służy pracom białoruskich opozycjonistów nad dojściem do wolnych demokratycznych wyborów, nad powrotem do normalnego, cywilizowanego dialogu, o który apelujemy w ramach relacji wewnętrznych białorusko-białoruskich. Wszyscy wspólnie apelujemy o uwolnienie więźniów politycznych i aresztowanych członków rady koordynacyjnej. Jest niedopuszczalne, żeby ludzie, którzy opowiadają się za suwerennością, Białorusi byli przez Łukaszenkę zamykani w więzieniach – dodał.

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd w kwestiach związanych z sytuacją na Białorusi, rząd będzie działał wspólnie z opozycją.

– Wyszedłem również z propozycją ponadpartyjnego poparcia dla inicjatywy środowisk białoruskich w Polsce, m.in. Fundacja Białoruski Dom, Inicjatywa Wolna Białoruś. Przedstawiają różne projekty i programy – my te inicjatywy wspieramy środkami z budżetu państwa polskiego. Ponadto ustaliliśmy, że niedługo dojdzie do ponadpartyjnego spotkania w Parlamencie Europejskim wszystkich europarlamentarzystów z Polski właśnie w temacie Białorusi. Chcemy jak najgłośniej wołać i być ambasadorem wolnej i suwerennej Białorusi. Dzisiaj, kiedy oczy Białorusinów zwracają się na Zachód, to w pierwszej kolejności ich wzrok pada na Polskę. Polska nie może być obojętna wobec tego, co dzieje się na Białorusi. Nie może być i nie jest. Polska jest i pozostanie ambasadorem wolnej i suwerennej Białorusi – podkreślił szef rządu.

Premier poinformował, że niemal codziennie prowadzi  rozmowy z różnymi przywódcami UE, żeby ich uwagę przyciągnąć do spraw białoruskich, “bo nie dla wszystkich to jest takie oczywiste” i zapowiedział, że jeszcze dziś odbędzie kolejną rozmowę w sprawie Białorusi z kanclerz Merkel. Podsumowując dzisiejsze spotkanie, Mateusz Morawiecki ocenił, że to była naprawdę bardzo konstruktywna i dobra dyskusja.

Źródło: stefczyk.info/KPRM Autor: pf
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij