Premier Morawiecki miał dla Tuska 2 zł. Najnowsze wiadomości z kraju

Premier Morawiecki miał dla Tuska 2 zł. Co wydarzyło się na debacie wyborczej?

Rząd Donalda Tuska podniósł wiek emerytalny, a nasz rząd obniżył wiek emerytalny – przypomniał premier Mateusz Morawiecki podczas “Debaty Wyborczej 2023” w TVP.

Do udziału w debacie wyborczej zostało zaproszonych sześć komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy we wszystkich okręgach wyborczych.Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje premier Mateusz Morawiecki, Koalicję Obywatelską – szef PO Donald Tusk, a Nową Lewicę – posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Trzecia Droga do debaty wystawiła lidera Polski 2050 Szymona Hołownię, Konfederacja – posła Krzysztofa Bosaka, a Bezpartyjni Samorządowcy – członka zarządu województwa dolnośląskiego Krzysztofa Maja.Kolejne pytanie na debacie dotyczyło emerytur. Kandydaci pytani byli, które z dwóch rozwiązań popierają: przymusowe podwyższenie wieku emerytalnego czyli związanie wieku emerytalnego z sytuacją demograficzną czy koncepcję, która zakłada pozostawienie wieku emerytalnego na obecnym poziomie z dodatkowymi możliwościami jak m.in. emerytury stażowe.

Mateusz Morawiecki powiedział, że “fakty są takie, że to rząd Donalda Tuska podniósł wiek emerytalny, a nasz rząd obniżył wiek emerytalny”. “Warto też podkreślić, że Donald Tusk przeszedł na obniżoną emeryturę i pobiera dzisiaj gigantyczną, europejską emeryturę, a więc pozwolił zadbać najbardziej o własną emeryturę” – dodał.

Premier wspomniał, że “ostatnio w Kraśniku podeszła do niego pani Danuta i powiedziała, że dostała waloryzację emerytury kilka lat temu za Tuska: 2 zł“. “Poprosiła, żebym oddał te 2 zł Donaldowi Tuskowi, co zrobię po tym programie. Ona powiedziała, że dzisiaj nie potrzebuje tego, bo ma 13 i 14 emerytury, godną waloryzacją” – opowiadał Morawiecki. “Warto o tym pamiętać drodzy seniorzy, bo od tego zależy, czy wasza jesień życia będzie godna” – podkreślił.

Premier: Tuska boli, że ja zostawiłem wielkie pieniądze dla Polski, a on zostawił Polskę dla wielkich pieniędzy

Szefa PO Donalda Tuska boli, że ja zostawiłem wielkie pieniądze dla Polski, a on zostawił Polskę dla wielkich pieniędzy – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej debaty wyborczej w TVP.

Morawiecki odniósł się w trakcie debaty do wcześniejszej wypowiedzi lidera PO Donalda Tuska. “Jak się ma dobre samopoczucie, premier Morawiecki, może dzisiaj, panie Mateuszu, powie pan Polakom, ile pan zarobił w ciągu premierostwa na handlu nieruchomościami? 20 milionów? 50 milionów? 100 milionów? Ukrywa pan to bardzo zawzięcie i nie dziwię się, że pańskie wyobrażenie o tym, jak żyją Polacy, jest takie optymistyczne” – mówił Tusk wcześniej podczas debaty.”Boli pana Tuska to, że ja zostawiłem wielkie pieniądze dla Polski, a on zostawił Polskę dla wielkich pieniędzy” – powiedział premier Morawiecki, odnosząc się do tych słów.Jak dodał, za czasów PO ludzie stali bardzo często przed wyborem: czy praca po 5 zł za godzinę, czy bezrobocie? “Czy umowa śmieciowa czy praca na zmywaku w Londynie? 2 mln 300 tys. osób było bez pracy – to liczba wstydu Tuska. To tyle, co w woj. lubelskim i jeszcze nawet więcej. Płacz dzieci i matek. To tragedie i łzy” – mówił Morawiecki.

“Był pan premierem polskiej biedy i bezrobocia. A my zwalczyliśmy tę największą patologię III Rzeczypospolitej – dzisiaj bezrobocie jest najniższe w polskiej historii. (…) Będziemy robić wszystko, aby przyciągać nowych inwestorów, co pokazaliśmy, że można zrobić” – podkreślił szef rządu.

Premier: stoimy przed wyborem: albo Polska pogrążona w chaosie, albo mająca sprawny rząd

Stoimy dzisiaj przed wyborem: albo Polska pogrążona w kłótni i w chaosie, albo mająca rząd sprawny i skuteczny w rozwiązywaniu problemów – powiedział premier Mateusz Morawiecki w poniedziałkowej debacie wyborczej w TVP.

“Przed nami najważniejsze wybory od lat: z jednej strony Prawo i Sprawiedliwość, z drugiej strony koalicja wojny z prezydentem” – mówił szef rządu podczas debaty wyborczej.Wyliczał, jak Polska zmieniła się w czasie rządów PiS: od pracy po 5 zł za godzinę do stawki minimalnej 28 zł za godzinę, od zwijania Polski lokalnej do inwestycji w każdej gminie, od pedagogiki wstydu do dumy z Polski, od likwidacji polskiej armii do silnego Wojska Polskiego, od głodowych emerytur do “trzynastek” i “czternastek”.”Dużo pracy cały czas przed nami, zdajemy sobie z tego sprawę. Ale dzisiaj stoimy przed prostym wyborem: albo Polska pogrążona w kłótni i w chaosie, albo mająca rząd sprawny i skuteczny w rozwiązywaniu problemów” – oświadczył Morawiecki.

Czytaj więcej:

“Mateusz miał ksywę Dziki, bo był taki nieujarzmiony”. Premier udostępnił trailer filmu o swojej młodości i dzieciństwie

https://stefczyk.info/2023/10/09/mateusz-mial-ksywe-dziki-bo-byl-taki-nieujarzmiony-premier-udostepnil-trailer-filmu-o-swojej-mlodosci-i-dziecinstwie/

Źródło: PAP Autor: Agata Zbieg, Marcin Jabłoński, Olga Łozińska, Aleksandra Rebelińska
Fot. PAP/Marcin Obara

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij