Najnowsze wiadomości z kraju

Premier Morawiecki: “Dzięki wsparciu finansowemu z PFR polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw Covid-19”

Dzięki wsparciu finansowemu z Polskiego Funduszu Rozwoju polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw Covid-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax; już w tym kwartale ruszy niezbędna produkcja testowa – podkreślił w środę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku podkreślił, że dziś wszystkie państwa walczą nie tylko z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, ale także z brakami szczepionek. Jak wskazał, zapotrzebowanie jest ogromne, a podaż ograniczona. “Jest tylko kilka firm na świecie, które dysponują technologią oraz zapleczem produkcyjnym, by wytwarzać szczepionki” – dodał.

“Polski rząd dokładnie zaplanował logistykę Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, a o jego skuteczności świadczy ponad 3 000 000 dawek, które już zostały podane Polakom. Jesteśmy jednym z najszybciej szczepiących krajów w Europie, a jedynym czynnikiem, który nas ogranicza, jest wciąż niewystarczająca liczba szczepionek od ich producentów” – napisał Morawiecki.

Dlatego – jak zaznaczył – rząd podjął starania, by uniezależnić się od zagranicznych dostawców i unijnych procedur, “które okazały się mniej skuteczne, niż nasze polskie rozwiązania”.

“Dzięki wsparciu finansowemu z Polskiego Funduszu Rozwoju polska firma Mabion zyska możliwość produkcji szczepionki przeciw Covid-19, opracowanej przez amerykańską firmę Novavax. Już w tym kwartale ruszy niezbędna produkcja testowa, która rozpocznie proces transferu technologii do Polski” – napisał premier.

W jego ocenie, to ważny i potrzebny krok w zabezpieczeniu strategicznych interesów Polski i bezpieczeństwa jej obywateli. “Zdrowie Polaków jest najwyższym priorytetem rządu i miejmy nadzieję, że ogłoszona dzisiaj umowa przyczyni się również powrotu naszego życia społecznego i gospodarczego do normalnego funkcjonowania” – podkreślił Morawiecki.

We wpisie umieszczono również planszę z informacją o 40 mln zł finansowania z PFR na inwestycję w produkcję szczepionek przeciwko Covid-19 w Polsce.

Źródło: PAP Autor: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij