Najnowsze wiadomości z kraju

Premier dla FAZ: UE powinna przeznaczyć nowe środki finansowe na przeciwdziałanie skutkom gospodarczym pandemii

– Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy Europy Solidarności – z ambitnym budżetem i nową, odbudowaną równowagą. Funkcjonowanie UE musi napędzać ambicja solidarnej współpracy gospodarczej podjętej w celu ochrony zintegrowanego europejskiego rynku – mówił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla czwartkowego “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. W wersji online ukazał się dzień wcześniej. 

Premier wyraził opinię, iż “Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, aby ocalić europejskie marzenia, plany i ambicje. To niewiarygodnie trudne zadanie, bo wymagające równoczesnego działania na wielu płaszczyznach. Gospodarka i zdrowie potrzebują obecnie pilnego planu ratunkowego. Już dziś powinniśmy zarysować najważniejsze zasady nowej równowagi europejskiej”.

Mateusz Morawiecki nazwał pandemię koronawirusa “największym kryzysem zdrowia publicznego, kryzysem społecznym i gospodarczym ostatnich dziesięcioleci”.

W jego ocenie, sytuacja w jakiej znalazła się Unia Europejska, wskazuje na kruchość jej dotychczasowego porządku społeczno-gospodarczego. “Szukając oszczędności i tnąc koszty produkcji
wiele europejskich firm przeniosło procesy wytwórcze w tanie regiony azjatyckie, zaniedbując rodzime źródła zaopatrzenia” – zauważył Morawiecki.

Żeby ustrzec się przed dalszą zapaścią, Europa potrzebuje “kompleksowego pakietu ożywienia gospodarczego stymulującego europejską ekonomię” – napisał premier w “FAZ” przed spotkaniem Rady Europejskiej, podczas którego szefowie państw i rządów UE będą obradować na temat sposobów przeciwdziałania kryzysowi.

“Dziś pierwszą zasadą nowej europejskiej równowagi powinno być odbudowanie zdolności do przeciwdziałania konsekwencji ego rodzaju zbiorowych kryzysów. Europa potrzebuje kompleksowego pakietu ożywienia gospodarczego stymulującego europejską ekonomię. Konieczna jest nasza wspólna zgoda w kwestii ambitnego kształtu Wieloletnich Ram Finansowych oraz zwiększenie środków własnych, dochodów UE. Tylko w ten sposób odnajdziemy równowagę, która zanikła w wyniku wewnętrznych podziałów i wzajemnych animozji” – podkreślił.

– To jak poradzimy sobie z konsekwencjami pandemii, zdefiniuje na nowo Unię Europejską. „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” mówił św. Jan Paweł II. Czas naszego działania jest teraz – dodał premier Morawiecki.

Źródło: Stefczyk.info Autor: red.
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij