Najnowsze wiadomości z kraju

Premier: 220 mln zł zostanie przeznaczone na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży. Na poprawę infrastruktury trafi 120 mln zł

Chcemy udostępnić wszystkie kanały komunikacji, aby jak najmniej było samobójstw wśród dzieci i młodzieży – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu poinformował, że 220 mln zł zostanie przeznaczone na opiekę psychiatryczną dzieci i młodzieży, a na poprawę infrastruktury trafi 120 mln zł.

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki omawiał działania ws. wsparcia psychiatrii dziecięcej.

Jako pierwszy punkt Morawiecki wymienił poprawę infrastruktury, remonty i unowocześnienie placówek. “Przeznaczamy na ten cel ok. 120 mln zł – to jest po ok. 3 mln zł na jeden oddział” – podkreślał.

Zadanie drugie, o którym mówił premier, to uruchomienie bezpłatnej, całodobowej infolinii – w tym także możliwość komunikowania się poprzez czat i e-mail.

“Problemy styka się młodzież, stykają się już dzieci, są ogromne i chcemy udostępnić wszystkie możliwe kanały komunikacji po to, żeby jak najmniej było, najlepiej w ogóle, samobójstw wśród dzieci i młodzieży, żeby otworzyć wszelkie możliwe mechanizmy wsparcia dla dzieci i młodzieży w tym bardzo trudnym czasie” – mówił Morawiecki.

Z kolei trzecim rozwiązaniem – jak podkreślał szef rządu – to zwiększenie dostępności świadczeń, szkolenia i cały system, aby z problemem walczyć u jego źródeł.

“Po czwarte uruchomienie programów profilaktyki uzależnień cyfrowych. Myślę, że wszyscy rodzice bez wyjątku wiedzą, jak to jest groźne uzależnienie od komputera, od jakiegoś telefonu. Dzisiaj w szczególności w czasie epidemii jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział Morawiecki.

Poinformował, że “wszystko to oznacza inwestycje wysokości powyżej 220 mln złotych”. “I w najbliższym czasie realizujemy już te różne inwestycje we wszystkich ośrodkach poprzez świadczenia, poprzez szkolenia, dostępność specjalistów. Wszystko po to, żeby dla dzieci i dla młodzieży ta ewentualna terapia była jak najbardziej dostępna” – podkreślił premier.

 

Źródło: PAP Autor: Grzegorz Bruszewski, Edyta Roś
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij