Najnowsze wiadomości ze świata

Prawica wygrywa wybory parlamentarne i prezydenckie w Macedonii Północnej

Gordana Siljanowska-Dawkowa z konserwatywnej WMRO-DPMNE zdobyła w środowych wyborach prezydenckich ponad 65 proc. głosów, zostając pierwszą kobietą na stanowisku prezydenta Macedonii Północnej. Jej ugrupowanie wygrało również wybory parlamentarne, uzyskując 58 mandatów w 120-osobowym Zgromadzeniu.

Państwowa Komisja Wyborcza Macedonii Płn. poinformowała o tym w czwartek po przeliczeniu 99,9 proc. głosów.

Dotychczasowy prezydent Stewo Pendarowski, kandydat Socjaldemokratycznego Związku Macedonii (SDSM), zdobył niecałe 30 proc. głosów.

Prawicowa WMRO-DPMNE wygrała wybory parlamentarne, nie uzyskując jednak absolutnej większości w jednoizbowym parlamencie. Koalicja pod przewodnictwem SDSM zdobyła w nich 18 mandatów, albański Demokratyczny Związek na rzecz Integracji (DUI) – 19, kolejna albańska koalicja VLEN – 13, a prorosyjska Lewica i ruch ZNAM – po 6.

Przedstawiciele VLEN zapowiedzieli w środę, że rozpoczną wkrótce rozmowy koalicyjne ze zwycięskim WMRO-DPMNE. Hristijan Mickoski, lider konserwatystów, zapewnił podczas powyborczej konferencji, że nowy rząd zostanie powołany “szybko i w sposób otwarty oraz transparentny”.

Wszystkie biorące udział w wyborach ugrupowania przyznały, że przebiegły one w sposób uczciwy i nie zamierzają podważać ich wyników.

Zgodnie z postanowieniami konstytucji Macedonii Płn. nowo wybrane Zgromadzenie zbiera się na inauguracyjnym posiedzeniu nie później niż w ciągu 20 dniu po przeprowadzonych wyborach. Kadencja parlamentu trwa cztery lata. Najpóźniej 12 maja musi z kolei zostać zaprzysiężona prezydent Siljanowska-Dawkowa. Tego samego dnia – po pięciu latach sprawowania urzędu – upływa kadencja prezydenta Pendarowskiego.

Źródło: (PAP) Autor: Ze Skopje Jakub Bawołek
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij