Najnowsze wiadomości z kraju

Pożary ogarnęły Grecję. Polscy strażacy ruszają na pomoc

Ogień ogarnął lasy w pobliżu greckich Aten, gdzie od wtorku obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia. W walce z żywiołem tamtejszym strażakom, pomogą polscy funkcjonariusze.

Od wtorku w niektórych rejonach Grecji obowiązuje najwyższy, czwarty stopień zagrożenia pożarowego. Dotyczy to wschodniej części kraju, Aten, części Peloponezu, a także wysp na Morzu Egejskim.

Na południe od greckiej stolicy do walki z ogniem, który trawi lasy, stanęło ponad 200 strażaków. Zadysponowano także 68 wozów, 7 samolotów i 6 helikopterów. Z kolei w akcji gaszenia pożaru w pobliżu kurortu Lutraki bierze udział 20 zastępów straży.

Jak informuje rzecznik greckiej straży pożarnej, że w Saronidzie i w Lutraki spłonęły domy. Dodał, że dopiero po ugaszeniu pożaru możliwa będzie pełna ocena strat.

Na pomoc Grekom ruszą polscy strażacy, o czym poinformował Komendant Główny PSP gen. brygadier Andrzej Bartkowiak oraz minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.

Rząd Grecji zaakceptował ofertę pomocy polskich strażaków modułu GFFFV – napisał we wtorek wieczorem na Twitterze Komendant Główny PSP. Dodał, że do walki z pożarami lasów wyruszy 149 strażaków i 49 pojazdów. Wyjaśnił, że koncentracja sił nastąpi w środę w Krakowie, skąd strażacy wyrusza do Grecji.

Grecja znowu dotknięta ogromnymi pożarami. Ruszamy na pomoc! W porozumieniu z premierem Mateuszem Morawieckim poleciłem komendantowi PSP Andrzejowi Bartkowiakowi przygotowanie do wyjazdu naszych strażaków, by jak dwa lata temu pomogli w gaszeniu pożarów na południu Europy – przekazał z kolei szef MSWiA.

Polscy strażacy pomagali w gaszeniu pożarów w Grecji również dwa lata temu. Wówczas udało się tam 286 strażaków i 46 pojazdów.

Źródło: stefczyk.info/na podst.Twitter Autor: MS
Fot. PAP/EPA

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij