pożar w dawnej rezydencji papieskiej niedaleko Rzymu Najnowsze wiadomości ze świata

Pożar w papieskiej rezydencji. Komnata, w której wypoczywał Jan Paweł II została zniszczona

Kilka dni temu w dawnej papieskiej rezydencji wybuchł pożar. Jak informuje włoski dziennik „II Messaggero” w jednej z komnat nieruchomości położonej pod Rzymem doszło do poważnych zniszczeń.

Dziennik zauważa, że Watykan nie informował wcześniej o pożarze w dawnej papieskiej rezydencji. Jak się okazuje ogień pojawił się na drugim piętrze budynku. W wyniku pożaru znacznie zniszczona została jedna z komnat, gdzie przed laty wypoczywali św. Paweł VI, św. Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Watykan zdradza przyczyny pożaru

Do sprawy odniósł się już dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni. Przekazał on, że prawdopodobną przyczyną pojawienia się ognia było zwarcie w klimatyzatorze. Nie ujawnił jednak dokładnej skali zniszczeń. Z kolei „II Messagger” podaje, że są one znaczne, a w komnacie pożar doprowadził do zakopcenia sufitu i zniszczenia obrazów.

Polski akcent w papieskiej rezydencji

Dawna, letnia rezydencja papieska znajduje się w mieście Castel Gandalfo w pobliżu Rzymu. W 2016 roku na mocy decyzji papieża Franciszka, została przekształcona w muzeum. W jej komnatach znajdują się cenne dzieła sztuki oraz historyczne meble. Zwiedzający dawny pałac mogą natknąć się na polskie pamiątki. W tamtejszej kaplicy znajduje się m.in. malowidło przedstawiające tzw. Cud nad Wisłą. Autorem dzieła pochodzącego z 1933 roku jest Jan Henryk Rosen, który stworzył je na prośbę papieża Piusa XI. Kolejnym polskim akcentem w letniej rezydencji papieży jest fresk przedstawiający obronę Częstochowy w XVII wieku. Znajduje się on tuż obok kaplicy.

Zobacz też:

Strzały w Watykanie. Samochód staranował bramę św. Anny

Potężny pożar na lotnisku w Luton

Źródło: stefczyk.info/na podst.PAP Autor: MS
Fot. pixabay/zdj. ilustracyjne

Polecane artykuły

0 0

Andrew Tate stanie przed sądem

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij