Najnowsze wiadomości ze świata

Powrót politruków do rosyjskiej armii

Kartapołow, który w przeszłości był także dowódcą Zachodniego Okręgu Wojskowego, będzie kierował głównym zarządem wojskowo-politycznym w randze wiceministra obrony.

Wiceszef rady społecznej przy resorcie obrony Aleksandr Kańszyn powiedział, że główny zarząd wojskowo-polityczny powinien być strukturą w siłach zbrojnych poczynając od szczebla kompanii. “W warunkach globalnych zmagań informacyjno-psychologicznych wzrasta rola jedności moralno-politycznej armii i społeczeństwa” – powiedział Kańszyn.

Zarząd polityczny istniał od 1919 roku najpierw w Armii Czerwonej w Rosji radzieckiej, a potem w siłach zbrojnych ZSRR. Odpowiadał w armii za pracę partyjną i postawę żołnierzy, prowadząc propagandę polityczną. Te zadania pełnili komisarze wojskowi i oficerowie polityczni. 

Po rozpadzie ZSRR z nazwy tej struktury usunięto człon “polityczny”.

Gen. Kartapołow będzie po nominacji jednym z 11 zastępców ministra obrony Siergieja Szojgu. Jako wiceminister ds. polityczno-wychowawczych będzie się zajmował ruchem młodzieżowo-patriotycznym Junarmia, w którego szeregach jest obecnie ponad 250 tys. nastolatków w wieku od 11-18 lat.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

fot. public domain/wikimedia commons

Polecane artykuły

0 0

Polacy za biedni na wakacje

0 0

Bunt zakonnic. Arcybiskup ekskomunikował cały klasztor

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij