Najnowsze wiadomości ze świata

Powieszono terrorystów, którzy zabili ponad 300 osób

Władze Iraku poinformowały o powieszeniu trzech terrorystów. Mieli być odpowiedzialni za zamach, w którym zginęło ponad 300 osób.

3 lipca 2016 roku w Karrada, zamieszkiwanej głównie przez szyitów dzielnicy Bagdadu, eksplodowała ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi. Stało się to kilka minut po północy, ale trwał właśnie ramadan, więc ulice były zatłoczone przez robiących zakupy mieszkańców. Druga bomba wybuchła w dzielnicy Sha’ab, zabijając pięć osób. Łącznie w tym zamachu zginęło ponad 350 osób, a kolejne 246 odniosło rany. Odpowiedzialność za niego wzięło na siebie Państwo Islamskie.

Biuro premiera Iraku Mohammeda Shia al-Sudaniego poinformowało, że w niedzielę lub poniedziałek dokonano egzekucji trzech terrorystów, którzy mieli odegrać ogromną rolę w zorganizowaniu tego zamachu. Biuro premiera dodało, że zostali powieszeni. Rodziny ofiar poinformowano wcześniej, że odpowiedzialnych za zamordowanie ich bliskich spotkała „sprawiedliwa kara wyroku śmierci”.

Biuro premiera nie ujawniło tożsamości powieszonych. Agencja AFP informuje jednak, że był wśród nich Ghazwan al-Zawbaee. To właśnie on miał być głównym pomysłodawcą tego zamachu. W 2021 roku władze Iraku ogłosiły, że udało się go złapać w operacji wywiadu poza granicami kraju – nie ujawniono, o który kraj chodzi, ale nieoficjalnie wiadomo, że sąsiadował z Irakiem. Terrorysta został następnie przywieziony do kraju.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CNN Autor: WM
Fot. Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij