Najnowsze wiadomości z kraju

Poważne zagrożenie dla mężczyzn. COVID-19 wpływa na “zdrowie reprodukcyjne”

SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, może infekować jądra zakażonych chomików – informuje pismo “Microorganisms”.

W miarę rozwoju pandemii klinicyści zrozumieli, że przenoszący się drogą oddechową wirus SARS-CoV-2 wpływa nie tylko na płuca. Niektórzy pacjenci zgłaszali ból jąder, wykazywano też spadek poziomu wytwarzanego przez nie testosteronu. Badania wykazały również znaczne zaburzenia obrazu jąder na poziomie komórkowym, w tym obecność komórek odpornościowych.„Biorąc pod uwagę skalę pandemii COVID-19, niezwykle ważne jest zbadanie, w jaki sposób ta choroba może wpływać na jądra oraz potencjalne konsekwencje dla nasilenia choroby, zdrowia reprodukcyjnego i transmisji seksualnej” – powiedział dr Rafael Kroon Campos, kierownik badania prowadzonego w laboratorium dr Shannan Rossi z University of Texas Medical Branch (USA).Laboratorium dr Rossi od lat badało dotyczące jąder zakażenie wirusem Zika. Naukowcy zastanawiali się, czy SARS-CoV-2 może powodować podobną chorobę.Chomiki są powszechnie używane jako model COVID-19 u ludzi, ponieważ rozwijają się u nich podobne objawy choroby. Wirus został wykryty w jądrach wszystkich zakażonych chomików w ciągu pierwszego tygodnia, ale później jego poziom się obniżył. Autorzy uważają, że podobny efekt może wystąpić u mężczyzn z łagodną lub umiarkowaną chorobą COVID-19.Odkrycia mogą pomóc wyjaśnić objawy zgłaszane przez niektórych mężczyzn z COVID-19 i mają ważne implikacje dla zdrowia.

„Te odkrycia są pierwszym krokiem w zrozumieniu, w jaki sposób COVID-19 wpływa na – powiedziała Rossi, profesor nadzwyczajny na wydziałach patologii oraz mikrobiologii i immunologii. – Mamy znacznie więcej do zrobienia, zanim uzyskamy pełny obraz. Idąc dalej, zbadamy sposoby osłabienia tego wpływu, w tym stosowanie leków przeciwwirusowych, terapii przeciwciałami i szczepionek”.

Przyszłe badania naukowców z Teksasu mają dotyczyć również modelowanie stanów związanych z ciężkim przebiegiem COVID-19 u osób otyłych i z cukrzycą oraz niepokojących wariantów SARS-CoV-2.

Źródło: PAP Autor: Paweł Wernicki
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Trump porozmawiał z Zełenskim

policjanci 0 0

Tragiczny wypadek na A2. Pięć osób w stanie krytycznym

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij