Najnowsze wiadomości z kraju

Posłowie przyjęli ustawę covidową

Sejm przyjął tzw. ustawę covidową. Co ciekawe zrobili to niemal jednogłośnie.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się w sobotę. Posłowie rozpatrywali wtedy przepisy z czterech różnych ustaw autorstwa PiS, KO, lewicy i PSL. Ostatecznie głównym projektem została propozycja PiS ale wprowadzono do niej kilka poprawek.

Ustawa trafiła w końcu pod głosowanie. Przeszła niemal jednogłośnie – poparło ją aż 423 posłów, przeciw było 11, 9 wstrzymało się od głosu. Z 230 posłów PiSu obecnych na głosowaniu przeciw była tylko Anna Siarkowska. Z 131 posłów KO trzech – Urszula Augustyn, Jerzy Borowczak i Grzegorz Rusiecki – wstrzymało się od głosu. Z 42 posłów lewicy wszyscy byli za poza Scheuring-Wielgus, która się wstrzymała, ustawę poparła też była poseł Lewicy Hanna Gil-Piątek. Jedyną partią, która była przeciwna, była Konfederacja – wszystkich dziewięciu posłów było przeciw.

Najważniejszą zmianą wprowadzoną przez tą ustawę jest podwyższenie wynagrodzenia osobom skierowanym do walki z pandemią z obecnych 150% na 200% przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego na danym stanowisku. Dodatkowo pracownicy medyczni i funkcjonariusze służb walczący z koronawirusem będą mieli prawo do 100% zasiłku chorobowego jeśli trafią na kwarantannę. Przywrócono również przepis zabraniający oddelegowania do walki z pandemią osoby, która ma dziecko poniżej 14 lat. Ratownicy medyczni i wojskowi przejdą przeszkolenie które pozwoli

Ustawa zakłada również możliwość zatrudniania w Polsce w trybie uproszczonym lekarzy specjalistów którzy uzyskali kwalifikacje poza UE. W razie niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby samorządy będą mogły też dokonywać zamówień usług lub dostaw bez stosowania prawa zamówień publicznych, chociaż w terminie do 14 dni będą musiały zamieścić o tym informację w Biuletynie Zamówień Publicznych.

Ustawa nakazuje noszenie maseczek i przyłbic. Wprowadzono do niej również zapis, że sprzedawcy będą mogli odmówić obsługi osobie, która nie ma zasłoniętej twarzy. Ten został wprowadzony poprawką zgłoszoną przez Lewicę.

Ustawa trafi teraz do Senatu. Marszałek Grodzki zapowiedział, że ten zajmie się nią w poniedziałek 26 października. Posiedzenie rozpocznie się o 16.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP, Interia Autor: WM
Fot. PAP/Mateusz Marek

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij