Najnowsze wiadomości z kraju

Posłowie KO chcą delegalizacji petard i fajerwerków

Posłowie KO złożyli w Sejmie projekt ustawy, która wycofałaby z rynku petardy hukowe i fajerwerki. Ich zdaniem szkodzą one zwierzętom.

Projekt ich ustawy zakłada zmiany w ustawie o ochronie zwierząt i ustawie o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. Zakłada zakaz używania „wyrobów pirotechnicznych widowiskowych klasy F2 i F3”, czyli np. petard hukowych i fajerwerków, przez osoby prywatne.

Według projektu fajerwerki nadal będą mogły być używane przez przedsiębiorców i jednostki naukowe. Rady gmin w myśl tego projektu będą mogły również zawiesić ten zakaz w sylwestra i w Nowy Rok – pomimo tego, że szefowa Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt, poseł KO Katarzyna Piekarska otwarcie przyznała, że to właśnie strzelanie w Sylwestra jest najpoważniejszym problemem.

„Chodzi przede wszystkim o ograniczenie sprzedaży fajerwerków i petard osobom prywatnym” – podkreśliła – „Liczymy na to, że dzięki temu będzie mniej fajerwerków i petard hukowych w okresie sylwestrowym”. Przypomniała, że odpalane w sylwestra fajerwerki powodują duży stres u zwierząt i mogą być przyczyną przedwczesnego obudzenia się ze snu zimowego lub nawet śmierci np. ptaków.

Poseł KO podkreśliła, że ich ustawa jest mało kontrowersyjna politycznie, więc ma nadzieję, że zostanie szybko przyjęta. Zaznaczyła, że problem petard był wielokrotnie podnoszony na posiedzeniach jej zespołu, którego członkiem jest m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński. „Myślę, że osoby, którym na sercu leży dobro zwierząt, na pewno zagłosują za tym projektem”-podkreśliła.

Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: WM
Fot.
Komentarze pod artykułami zostały tymczasowo wyłączone i zostaną przywrócone po zakończeniu obowiązywania ciszy wyborczej.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij