Niedawne słowa Grzegorza Schetyny o „PiS-owskiej szarańczy” obudziły w wielu komentatorach skojarzenia z retoryką używaną przez nazistów. Jego podwładny, poseł Grzegorz Furgo postanowił jednak pójść o krok dalej – i udostępnił na swoim koncie w serwisie społecznościowym Twitter atakującą PiS grafikę, która jest przerobionym…. nazistowskim plakatem propagandowym z czasów okupacji.
https://twitter.com/GrzegorzFurgo/status/1051487613495009280
Na udostępnionym przez posła Furgo obrazku widzimy karykatury polityków PiSu – Jarosława Kaczyńskiego, Antoniego Macierewicza, Zbigniewa Ziobry i Mateusza Morawieckiego. Na pierwszym planie widać natomiast dwie chaty. Jedna z nich płonie, przebita trzymanymi przez Kaczyńskiego widłami, podczas gdy nad drugą powiewa flaga Unii Europejskiej. Niżej znajduje się hasło „Złe duchy nad Twoim domem! Wspieraj UE, a zostaniesz uratowany”.
Poseł Furgo zamieścił ten obrazek okraszając go wpisem „Wymowna ta grafika…” Nie ma w tym nic dziwnego – o to, żeby była wymowna, zadbali eksperci z niemieckiego Ministerstwa Propagandy i Oświecenia Publicznego.
Wrzucona przez posła Furgo „wymowna grafika” jest bowiem lekko przerobionym plakatem, który w okresie okupacji zachęcał Polaków do kolaboracji z Niemcami. W oryginale zamiast polityków PiSu widać nazistowską karykaturę „chytrego Żyda” oraz Stalina, Churchilla i Roosevelta, a w podpisie zamiast „Wspieraj UE” jest „Pracuj z Niemcami”.
Przeróbka to za dużo powiedziane. To plagiat. Zrobiono tylko lustrzane odbicie, dołożono twarze i przerobiono odrobinę w programie do obróbki zdjęć. Nawet hasło zostało niewiele zmodyfikowane. pic.twitter.com/ElJ0LYcmAD
— Daniel Liszkiewicz (@Dan_Liszkiewicz) October 14, 2018
Obrazek wrzucony przez posła Furgo nie posiada tzw. znaku wodnego, a próby odnalezienia jego źródła spełzły na niczym. Wszystko wskazuje więc, że poseł Furgo padł ofiarą trollingu. Należy jednak zadać oczywiste w tym wypadku pytanie: czy nienawiść do PiSu tak bardzo przysłoniła mu wzrok, że pomimo swoich silnych związków z kulturą poseł Furgo nie poznał jednego z najsłynniejszych plakatów propagandowych III Rzeszy?